Foto: FK Velež

Categories: Na današnji dan|Published On: 12/1/2024|

Na današnji dan 12. 1.

12. Januar 1967. rođen Meho Kodro

Kodro je rođen 12. januara 1967. godine u Mostaru u Bosni I Hercegovini. Nogometnu karijeru je počeo u mostarskom Veležu 1985. godine. Bio je veoma talentovan, a to je uočio Salem Halilhodžić, koji ga je afirmisao kao nogometaša. Prvi profesionalni ugovor s Veležom je potpisao kada je Rođene s klupe predvodio Duško Bajević. Zanimljivo, prvi gol u profesionalnoj karijeri postigao je Sarajevu, klubu čiji je aktuelni trener. BIlo je to 1985. godine, a rezultat te utakmice bio je 2:2.

Godinu dana kasnije je Kodro s Veležom osvojio Kup Jugoslavije. Dobrim igrama u dresu Rođenih zaslužio je poziv u reprezentaciju Jugoslavije. Legendarni bh. nogometni stručnjak i tadašnji selektor Ivica Osim mu je dao priliku, ali je Kodro samo dva puta nastupio za reprezentaciju Jugoslavije zbog rata na našim prostorima.

Nakon odlaska iz Veleža Kodro je zaigrao za Real Sociedad u Španiji. U ovom je klubu ostavio dubok trag jer je u 129 utakmica postigao 73 gola.

Kodrina karijera je napredovala, pa je u sezoni 1995/1996. postao igrač slavne Barcelone, koju je tada vodio Johann Cruyff. Međutim, uslijedili su problemi s povredama pa je u 32 utakmice postigao 9 golova. Ipak, Kodro je ostao u sjećanju navijača Katalonaca nakon što je 10. februara 1995. godine postigao dva gola u pobjedi Barcelone rezultatom 3:0 nad rivalom Realom iz Madrida. Iako je kratko boravio u Barceloni, Kodro se okitio titulom osvajača španskog Superkupa.

Nakon sezone provedene u Barceloni, prešao je u Tenerife i tu ostao tri sezone. Odigrao je 72 utakmice i postigao 18 golova. U sezoni 1999/2000. je prešao u Deportivo Alaves, za koji je nastupio u 30 utakmica i postigao pet golova. Iz Španije je otišao sa odigrane ukupno 263 utakmice i postignutih 105 golova. Njegov posljednji klub je izraelski Maccabi Tel Aviv, gdje je u devet utakmica postigao jedan gol. Karijeru je završio upravo kao igrač Maccabija.

Osim nastupa za reprezentaciju Jugoslavije, Kodro je nosio i dres reprezentacije BiH. Upisao je 13 nastupa u kojim je postigao tri gola. Bio je prvi kapiten reprezentacije BiH u utakmici proti Fortune, koja je odigrana 1995. godine.

Nakon završetka nogometne karijere bio je pomoćni trener u Real Sociedadu 2006. godine nakon što je radio s mlađim selekcijama, a u nekoliko utakmica je vodio i prvi tim.

Kodro je 5. januara 2008. godine postao selektor nogometne reprezentacije BiH. Debitovao je u prijateljskoj utakmici protiv Japana u Tokiju porazom 3:0. Utakmica se nije igrala u FIFA-inom terminu, tako da Kodro nije imao najjači sastav na raspolaganju. NSBiH ga je otpustio već 16. maja 2008. godine zbog protivljenja igranju utakmice sa Iranom, zbog čega su održani navijački protesti, koji su se pretvorili u nerede. Od 26. septembra prošle godine je trener FK Sarajevo. Jesenji dio sezone 2014/2015. je njegov tim završio na drugom mjestu na tabeli sa 32 boda, dva manje od vodećeg Širokog Brijega.

12. Januar 1992. Prve žrtve četničkih zločina

Dvanaestog januara 1992. godine u Vražićima kod Čelića klanjana je dženaza Abdulahu Kovačeviću, magistru ekonomskih nauka, predsjedniku MBO Bijeljina, koji je kidnapovan 29. novembra 1991. godine, a pronađen mrtav 5. januara 1992. godine.

Na dženazi u Vražićima prisustvovalo je preko deset hiljada osoba. Među prisutnim su bili i dr. Muhamed Filipović, potpredsjednik MBO BiH, Irfan Ajanović, član Glavnog odbora SDA, Abdulah Čelebić, rukovodilac Vjersko-prosvjetne službe Mešihata, koji su na dženazi govorili. Među prisutnim bilo je preko trideset imama sa područja Odbora IZ Čelić, Brčko i drugih mjesta.

Dakle, tada je ugašen još jedan mladi život. Abdulah Kovačević je bio mlad i perspektivan čovjek, magistar ekonomskih nauka, sa spremljenom i prijavljenom doktorskom disertacijom. Čovjek koji se svim svojim bićem zauzimao za svoj narod i za samostalnu i suverenu BiH.

Nažalost, zločinci koji su ubili ovog mladog čovjeka, nisu otkriveni. Među ljudima je najraširenija pretpostavka da je Abdulah, bio kidnapovan, potom ubijen, a zatim, vjerovatno iz helikoptera bačen u šumu, u kojoj je pronađeno njegovo beživotno tijelo puno opekotina, modrica i oguljotina.

Svima je jasno da se radilo o političkom ubistvu, koje je smišljeno i dobro pripremljeno.
Iza Abdulaha su ostali mnogi aktuelni članci objavljeni u više listova, te zbirka pjesama “Zlatne kiše”.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo značajne dotume iz historije Bosne i Hercegovine.

(Mostarski.ba)

Related Posts