Mostar: Večeras predavanje “Trgovina ljudima surova realnost u BiH”

25115

Foto: Ilustracija

Predavanje pod nazivom “Trgovina ljudima surova realnost u BiH”, povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, bit će održano večeras u 19:15 sati u Studentskom hotelu Mostar, u organizaciji Udruženja “Dignitet”.

Kako je najavljeno predavanje će održati Edisa Demić predsjednica Udruženja “Dignitet”.

Udruženje “Dignitet” posebno obraća pažnju na žene s iskustvom rodno zasnovanog nasilja, mobinga i diskreditacije u poslovnom okruženju, porodica izloženih dugotrajnom siromaštvu kojima je otežan pristup javnim uslugama, te žrtvama trgovine i osobama u riziku od trgovine ljudima.

Inače, kako bi doprinijeli smanjenju trgovine ljudima u Mostaru i šire Udruženje Dignitet u saradnji sa grupom mladih aktivista i učenika Koledža ujedinjenog svijeta u Mostaru, obilježilo je 18. oktobar Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima.

Tom prilikom urađena je izložba poruka i performans koji je ilustrovao kršenje elementarnih ljudskih prava žrtava trgovine ljudima.

Svi učesnici poslali su poruku pozivajući na zajedničke napore u borbi protiv trgovine ljudima, a mladi su dizajnirali promotivne materijale (cekeri, stikeri, lifleti) koje su građanima dijeljeni tokom razgovora.

Organizatori ističu kako je trgovina ljudima prvenstveno kriminalna aktivnost, koja često ima karakteristike organiziranog i prekograničnog kriminaliteta, ali je i ujedno i teško kršenje ljudskih prava zagarantiranih međunarodnim pravom, Ustavom BiH, entitetskim ustavima i Statutom Brčko Distrikta BiH.

Na preporuke Evropskog parlamenta Evropska komisija je 18. oktobar proglasila Evropskim danom borbe protiv trgovanja ljudima.

U potrazi za boljim životom, lakom zaradom ili, čak, avanturom, veliki broj osoba, mahom žena, postane žrtvom trgovine ljudima. Prema procjenama UN-a, svake godine u svijetu se trguje sa dva do četiri milijuna ljudi, dok godišnji prihod od trgovine ljudima iznosi između sedam i trinaest milijardi dolara. Prema tome, trgovanje ljudima i ilegalna migracija ostvaruju zaradu kao i trgovanje drogom, ističu iz Udruženja Dignitet.

Kako dodaju, najveći postotak od ukupnog broja žrtava ovog oblika organizovanog kriminala čine mlađe žene i djeca, gotovo osamdeset posto, dok je sedamdeset posto tih žena prodano za seksualno izrabljivanje.

Osim prisilne prostitucije, žrtva se često iskorištava i u svrhe pornografije, prisilnog braka, robovskog rada, prosjačenja, nezakonitog usvajanja, trgovine ljudskim organima. U manjem broju žrtve su i muškarci koji obično završe kao robovi.

U Bosni i Hercegovini, Romi su najviše izloženi trgovini ljudima, naglasili su u saopćenju.

Kako ocjenjuju, prosjačenje je jedan od gorućih problema s kojim se grad Mostar neuspješno nosi godinama. Slika bosonog djeteta koje sjedi na komadiću kartona u najprometnijim mostarskim šetnicama ili djeteta koje leži na Starom mostu je postao prizor svakodnevnice, posebno za vrijeme turističke sezone. Sistem je odgovoran da zaštiti djecu od bilo kojeg vida zlostavljanja i iskorištavanja. Tako nalažu zakoni, kao i Konvencija o pravima djeteta koju je BiH potpisala.

Svako dijete ima pravo na život, zaštitu, zdravlje, obrazovanje nediskriminaciju i razvoj svog punog potencijala. Udruženje “Dignitet” također provodi projekt “Funkcionalni pristupi za zaštitu dječjih prava” uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a.  Projektom se želi dati društveni doprinos u borbi protiv trgovine ljudima.

Nažalost, BiH je zemlja porijekla, destinacije i tranzita za muškarce, žene i djecu koja su žrtve trgovine ljudima radi seksualnog iskorištavanja i prisilnog rada, naglašavaju iz Udruženja “Dignitet”.

(Mostarski.ba)

Podijeli:
  • Narednih dana oblačno s kišom

  • CZ HNK: U više od 10 sela u Konjicu pomoć još nije došla zbog ogromnih šteta na putevima

  • Google olakšava korisnicima da zaštite podatke u slučaju krađe mobitela

  • Nastavlja se čišćenje nanosa u dolini Neretve, trenutno nema posljedica po hidroelektrane

  • Smrčenjaci bez vode, radovi na mreži

■ Povezano

  • Nastavlja se čišćenje nanosa u dolini Neretve, trenutno nema posljedica po hidroelektrane

  • Smrčenjaci bez vode, radovi na mreži

  • CZ HNK: I dalje se radi na raščišćavanju puteva u Drežnici

  • Medicinari Doma zdravlja “Stari Grad”Mostar danas odlaze u Jablanicu