Categories: BiH, Iz historije|Published On: 17/1/2021|

Upoznajmo BiH/Općina Jablanica

Jablanica je naseljeno mjesto i središte istoimene općine u sjevernoj Hercegovini, Bosna i Hercegovina, smještena u sjevernom dijelu Hercegovine.

Općina Jablanica sa svojih 301 km² površine i 10.111 stanovnika spada u red manjih općina u Federaciji Bosne i Hercegovine. Smještena je u kotlini rijeke Neretve, između planina Prenja i Čvrsnice, koje svojom prelijepom dolinom otvaraju litičasti kanjon dug više od 30 kilometara. Sam grad je smješten na nekoliko terasa na nadmorskoj visini od 202 metra.

Područje općine obuhvata 9 mjesnih zajednica sa 42 podružnice. Ukupna dužina lokalnih i nekategorisanih puteva iznosi 51,60 km od čega je 18,70 km sa asfaltnom površinom, a 32,90 km sa makadamskom površinom.

Historija

Najstarije iskopine govore da je ovo područje naseljeno još u metalnom dobu, mada je pravi procvat doživjelo u doba rimljana i u Srednjem vijeku o čemu govori 42 lokaliteta s 683 nekropola sa stećcima i gomilama.

Većina ovih spomenika materijalne kulture potiče iz kraja II. i početka I. milenijuma prije nove ere, a stećci uglavnom potiču iz kasnog Srednjeg vijeka. Kroz ovaj kraj su prolazili jedini karavanski putevi od Dubrovnika do srednje Bosne i putevi u dolinu Vrbasa. U odredbi bosanskog kralja Stjepana Tomaša izdatoj 1446. godine u Konjicu, u kojoj se mahinejcima-bogumilima zabranjuje gradnja i obnavljanje crkve. Među potpisnicima se spominju Petar Pavlović i Radivoj Jablanović, po kojemu je možda Jablanica i dobila ime.

U prvom osmanlijskom popisu (defteru) iz 1477. godine spominju se i tri jablanička sela: Žugle (Žuglići), Ostrožac, Čehari. Zasad najstariji pojam Jablanica nalazimo u (drugom) defteru (popisu) iz 1488-89. godine prema kojem se Jablanica spominje kao kraj u nahiji Neretva i bila je timar (područje) nekog bega i imala je 67 domova, 4 neoženjena i 3 muslimana. Ukupan prihod od desetine koja je davana timarniku iznosila je 5.623 akče. Ostali stanovnici su bili bosanski krstjani. Zna se pouzdano da je Jablanica 1593. godine bila timar Gulam Šah Hudaverdi Bosna Mehmed-bega, poznatog državnika i vakifa (dobrotvora) iz Repovaca kod Konjica. Osmanska vladavina, osim hanova i puteva nije ostavila bitnije tragove. Početak urbanizacije ovog područja započeo je dolaskom Austrougarske monarhije 1877. godine, koja je izgradnjom kasarne, mostova, tunela, kuća i stanova za namještenike, željezničke stanice i hotela, udarila temelje današnjem izgledu grada i njegove okoline. Zemaljska vlada za Bosnu i Hercegovinu donosi ukaz 30. maja 1893. godine da se ime Jablanice promjeni u ime “Jablanica na Neretvi”. Iako joj je od najranijih početaka, zbog svoga geostrateškog položaja preodređena sudbina kao mjesta za odmor i oporavak, Jablanica je svoj ekonomski razvoj temeljila na razvoju industrije kamena i hidroenergetskih potencijala. Mada su i ranije postojale vjerske škole (sibjan mektebi) prva narodna osnovna škola u Jablanici počela je s radom 1902-3. godine u Popovića kući (danas Halebića kuća).

Nacionalni spomenici u Jablanici

Na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine za općinu Jablanica se nalaze sljedeći spomenici:

“Memorijalni kompleks Bitka za ranjenike na Neretvi” (historijsko područje),
“Nekropola sa stećcima Dugo polje na Blidinju” (historijsko područje),
“Nekropola sa stećcima Ponor” (historijsko područje),
“Nekropola sa stećcima Risovac” (historijsko područje),
“Prahistorijski tumulusi, nekropole sa stećcima i nišanima u naselju Sovići” (grobljanska cjelina)

 

Turistički potencijal i turistička infrastruktura

Općina Jablanica ima veoma dobre prirodne preduslove za razvoj turizma. Prirodni resursi u općini Jablanica su: Jablaničko i Grabovičko jezero, planine Prenj i Čvrsnica, rijeke Neretva, Doljanka i Šanica. Rijeke Doljanka i Šanica su veoma interesantne za sportski ribolov i kampiranje u prirodi. Obje navedene planine imaju preko 2000 metara n/v i kao takve predstavljaju izazov mnogim planinarima.Na spomenutim planinama postoji mogućnost zimskog i ljetnog turizma. Postoje uslovi za turno skijanje što je kombinacija skijanja i planinarenja. Kada je riječ o lovu nekada je bilo mogućnosti lova na visoku divljač, a danas je fond visoke divljači desetkovan usljed krivolova i predstavlja ozbiljan problem za opstanak ugrožene vrste divojarca na ovim prostorima. Na južnim obroncima Čvrsnice nalazi se Park prirode Blidinje koji dobrim dijelom zahvata jablaničku opštinu. U okviru parka je već afirmisano skijalište sa popratnim sadržajima individualnim i kolektivnim smještajnim kapacitetima.

 

Pored toga Jablanica ima i kulturno-historijski spomenike koji su proglašeni Nacionalnim spomenicima kulture od strane Komisije za očuvanje nacionalni spomenika BiH: kompleks Bitka na Neretvi sa muzejem i četiri nekropole stećaka.
Grabovičko jezero i rijeka Neretva pružaju mogućnost bavljenja sportskim ribolovom i to prvenstveno variličarstvom te su idealna područja za organizovanje takmičenja ovoga tipa. Pored ovoga ovi lokaliteti mogu biti zanimljivi i za vožnju kajaka.

Jablaničko jezero, svakako, pruža mogućnosti za odmor posebno u ljetnoj sezoni. Naime, odmah po svršetku rata Jablaničko jezero je postalo poželjna destinacija za bh građane koji sebi nisu mogli priuštiti odlazak na more, pa je u ljeto 1996, 97. i 98.godine zabilježen veliki priliv gostiju.

Foto: Mostarski.ba

Ovakav trend je potakao lokalno stanovništvo na izgradnju privatnih plaža, kampova i smještajnih kapaciteta, a zemljište uz obale jezera je postalo veoma atraktivno i skupo. Ovakva pojava dovela je do toga da imamo uzrpaciju priobalnog pojasa, koji je u funkciji zaštitne zone, pa čak imamo i gradnju na samome jezeru što uveliko narušava sam ambijenet. U posljednje vrijeme plaže postaju sve manje posjećene, a interes za dolazak na jezero je sve manji.

Planinski kapapciteti, na skijalištu Risovac su 157 ležaja, dok u samom gradu postoje 132 ležaja. Popunjenost kapacitetea nije zadovoljavajuća i za zvanične organe je veoma teško utvrditi jer po podacima TZ-e u Jablanici nisu zabilježena noćenja gostiju.
Izgradnjom koridora Vc, ski centar Risovac kao i sama Jablanica, bi trebali postati atraktivna i lahko dostupna destinacija velikom broju turista. Trend intersovanja za ulaganja i dolazak na zimski odmor na ovaj prostor je u porastu i predstavlja veliku razvojnu šansu za općinu Jablanica.

Spomen kompleks “ Bitka na Neretvi“ je prije rata bila poznata i posjećena destinacije mnogih građana ex Jugoslovije i Evrope. Ono po čemu je Jablanica u svijetu prepoznatatljiva je Bitka za ranjenike kojoj je ovaj kompleks i posvećen. Pored “jablaničke jaganjetine”, ovo je najprepoznatljiviji naš brend u širim okvirima.

Glavni pravci razvoja općine Jablanica su usmjereni na razvijanje tzv. tranzitnog turizma ponudom sadržaja na glavnim putnim pravcima. U tranzitni turizam potrebno je ukomponovati segment kulturno istorijskog turizma, s revitalizacijom spomenika kulture Muzej „Bitka za ranjenike na Neretvi“.

Park prirode Blidinje je područje na kojem se mogu naći mnoge endemske vrste biljnog i životinjskog svijeta uz dosta izvora čiste, pitke vode. Najpoznatije znamenitosti parka uz jezero su i bogata arheološka nalazišta, te nekropola sa 150 stećaka u Dugom polju koja je u januaru 2004. godine dobila status Nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine. U parku je smješten i moderan ski centar koji je zimi odredište mnogih posjetitelja prvenstveno iz Hercegovine i Dalmacije. U skijaškom centru je instalirana četverosjedna žičara kapaciteta 1942 osoba/h uz prosječan nagib staze od 29,08% kao i manja žica tzv. baby lift koja je pogodna za početnike i djecu. Ovaj prostor je potrebno afirmisati, promovisati i ponuditi ga kao turistički proizvod.

Razvoj turizma na jablaničkom jezeru je uslovljen rješavanjem problema uzurpacije priobalnog pojasa. Kao direktna posljedica naprijed navedenog problema su nepostojanje uređenih plaža uz obalu jezera sa adekvatnom komunalnom infrastrukturom.

Planine Prenj i Čvrsnica su od davnina poznate kao atraktivne destinacije za lov i planinarenje.
Preduslov intenzivnijem razvoju jesu poboljšanje infrastukture (prometne, turističke), turističke ponude te postojanje zainteresiranih investitora koji bi uložili sredstva u turističke kapacitete i sl.

 

Razvoj

Općina Jablanica obiluje značajnim prirodnim resursima kao što su vode, minerali i šume, koji još uvijek nisu u dovoljnoj mjeri iskorišteni. Kao potencijalni resurs na području općine su indentificirane vode, rijeka Šanica i izvorište Komadinovo vrelo koje imaju određeni višak vode koji bi se mogao koristiti u komercijalne svrhe, u smislu flaširanja i prodaje na tržištu. Voda kao hidropotencijal je maksimalno iskorištena samo na rjeci Neretvi, a ostali su neiskorišteni potencijali su na rjeci Doljanci i manjim pritokama.

Od mineralnih sirovina zbog svoje postojanosti, kvaliteta i rezervi koje još uvijek nisu dovoljno ispitane, najznačajnije mjesto zauzima poznati gabro, čija eksploatacija i prerada ima stogodišnju tradiciju u Jablanici i čije se rezerve procjenjuju na 18.376 000 m3, te nalazišta gipsa čije se rezerve procjenjuju na 3 470 000 tona. Geološka ispitivanja ležišta minerala gipsa i anhidrita na području općine Jablanica započeta su krajem predprošlog stoljeća, a nastavljena su posljednjih nekoliko godina. Stvarne rezerve će se utvrditi naknadnim detaljnim istražnim radovima, kada će se dobiti pouzdani podaci. Planira se godišnji iskop od 130 000 m3 rudne mase. Od ostalih ruda u manjim količinama nalaze se, nalazišta magnezita, hematita, mangana i barita.

Područje općine Jablanica pokriveno je šumama u površini od 20 343 hektara ili 68,65% ukupne teritorije, od čega je u državnom vlasništvu 17 221 ha ili 84,65%,privatnom vlasništvu 13,92% i u susvojini 1,43% površine.

U Jablanici su rođeni Vahid Halilhodžić, nogometaš, Hasan Salihamidžić, nogometaš, Mirza Teletović, košarkaš, Senad Lulić, nogometaš.

 

(Mostarski.ba/wikipedia, općinajablanica.ba, turizam.ba)

Related Posts