Jedinstvena organizacije boraca (JOB) Grada Mostara u saradnji sa UABNOAR Mostar i udruženjem “Zlatni ljiljan” HNK danas je organizovala obilježavanje 9.maja – dana napada HVO i HV na Mostar, Dana pobjede nad fašizmom i Dana Zlatnih ljiljana.
Program je počeo polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na Partizanskom spomen groblju te nastavljen i na mostarskim haremima: Liska harem, Podharem, Harem u Ulici Br. Fejića te Šehitlucima Mostar.
Predsjednik udruženja “Zlatni ljiljan” HNK Nusret Gosto rekao je kako je samo 1. Mostarska brigada u borbama za Mostar dala živote 598 boraca.
“Iz svojih redova iznjedrila je 53 dobitnika najvećeg ratnog priznanja, značke “Zlatni ljiljan”, 1.220 teže ranjenih boraca od kojih se 46 vode kao naestali. U gradu je danju bio policijski sat, a noću se živjelo. Porušeni su svi vjerski objekti i na lijevoj i desnoj obali grada. Na zaprepaštenje čitavog svijeta, srušen je i Stari most, uz Velež, prepoznatljivi symbol grada” rekao je Gosto
Pedsjednik UABNOR-a Mostar Željko Laketić poručio je na Partizanskom groblju kako fašizam i danas postoji kroz različite oblike djelovanja u društvu i politici.
”Toga dana je fašizam konačno potpisao kapitulaciju, što se tiče vojne strane, međutim svjedoci smo kako i danas postoje razni oblici fašizma koji se perfidno provlače kroz politiku i razne druge oblasti života. Samo ne tako očito kao što je bilo u Drugom svjetskom ratu, ali ta ideja i dalje postoji i protiv nje se treba boriti kako nas ili neke generacije poslije ne bi zadesilo ono isto što je zadesilo generacije naših predaka”, rekao je Laketić.
(Mostarski.ba)

