U Mostaru je u utorak počelo četvrto izdanje projekta #PokreniMo, namijenjenog osobama treće životne dobi s ciljem promocije tjelesne aktivnosti, zdravih životnih navika i socijalnog uključivanja penzionera.
Projekat organizira Služba za kulturu Grada Mostara u saradnji sa Sportskim savezom Grada Mostara, Sveučilištem u Mostaru, Univerzitetom „Džemal Bijedić“, te Domom zdravlja Mostar.
Centralni dio programa tokom iduća tri mjeseca bit će organizirano vježbanje u Velikom parku, koje će se održavati tri puta sedmično – ponedjeljkom, srijedom i petkom. U okviru programa „Race 2 – prevencija kardiovaskularnih bolesti“ učesnici će moći besplatno kontrolirati krvni tlak, te nivo šećera i lipida u krvi, dok će kroz projekat „Before Time“ biti predstavljene aktivnosti usmjerene na prevenciju bolesti povezanih s humanim papiloma virusom (HPV).
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić kazao je kako je riječ o projektu koji se uspješno provodi već četiri godine, te koji je usmjeren na poboljšanje kvalitete života osoba starije životne dobi.
“Ovo je jedan od meni lično simpatičnijih projekata, nastao na ideji od prije četiri godine da se moramo više posvetiti ljudima u trećoj životnoj dobi. Evo, od tada se svake godine okupimo u Velikom parku i generalno sam presretan kada ujutro pođem na posao i vidim ih kako se druže”, izjavio je Kordić.
Dodao je da je jako važno penzionere “staviti u fokus, brinuti se o njima, te im pokazati koliko se cijeni sve ono što su oni radili za nas“ te naglasio zahvalnost svima uključenima u organizaciju.
“O doprinosu zdravlju, kao ljekar ne trebam posebno ni govoriti. Jasno je koliko je važno da smo treću dob izvukli iz kuće, da svako jutro vježbaju, sigurno im to godi – zaključio je Kordić.
Viši sportski menadžer u Sportskom savezu Grada Mostara Dženan Šuta istakao je da se proteklih godina u prosjeku prijavljivalo sedamdeset penzionera, s tim da je jedna grupa od 35 ljudi bila zaista redovna na svakom treningu, prilagođavala svoje obaveze prema treningu u parku.
“Onima koji se još nisu prijavili, poručio bih da je poziv otvoren. Mogu nam se priključiti, pokušati, vidjeti da je to jedna dobra ekipa, da tu vlada dobro raspoloženje. Generalno su iskustva više nego pozitivna. Često susrećemo naše korisnike, učesnike iz prošlih godina. Ti naši sugrađani, s nestrpljenjem su očekivali da opet krenemo s današnjom aktivnošću”, izjavio je.
Naglasio je da su Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru i Nastavnički fakultet Univerziteta “Džemal Bijedić” ponudili svoje profesore, asistente koji će na stručan način, prenijeti svoje znanje i prilagoditi tjelovježbu svim učesnicima.
Predsjednik Udruženja penzionera Neretva Tomislav Primorac istaknuo je da se projekt #PokreniMo pretvara u jednu lijepu tradiciju.
“Očito se ova ideja pokazala izvanrednom, jer poruke podrške dobivamo i iz ostalih dijelova Federacije. Tjelesna rekreacija u parku, to je danas prema liječnicima najbolja terapija za starije osobe”, izjavio je Primorac.
Naglasio je da se nakon treninga tokom sedmice, program nastavlja neobveznim druženje u prostorijama Udruženja Neretva.
(Mostarski.ba)

