Odgovor na dezinformacije

Šuta demantovao navode o vanrednom stanju i najavio konkretne mjere za Uborak

2 Min Read

Komandant Štaba Civilne zaštite HNK, Adil Šuta, oglasio se povodom katastrofe na Uborku i dezinformacija koje se pojavljuju u javnom prostoru.

“U cilju pravovremenog informisanja javnosti, a zbog širenja netačnih informacija, dužnost mi je da u ime Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona javnost upoznam s sljedećim činjenicama:

– Štab civilne zaštite HNK nije proglasio vanredno stanje. Vanredno stanje je proglasila Civilna zaštita Grada Mostara jer je problem u nadležnosti Grada Mostara. 

– Na sjednici smo donijeli preporuke i konkretne mjere djelovanja, poput finansijske pomoći s ciljem hitnog odvoza otpada, saniranja deponije, a sve u cilju zaštite života građana i imovine. Djelovanje Štaba civilne zaštite HNK je isključivo u okviru nadležnosti, te ne možemo uticati na rad i djelovanje Štaba civilne zaštite Grada Mostara .

– Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona, na danas održanoj sjednici, donijela je Odluku o odobravanju novčanih sredstava Gradu Mostaru za sanaciju deponije Uborak i plaćanje odvoza miješanog komunalnog otpada u druge gradove i općine, u iznosu od 300.000,00 KM. Sredstva su odobrena iz Budžeta HNK za 2026. godinu, s pozicije Ministarstva finansija.

– Odvoz miješanog komunalnog otpada vršit će se VAN Mostara, a za što sam se lično i zalagao i dogovarao. 

– Vatrogasne ekipe iz Konjica, Stoca, Čapljine, Jablanice i Čitluka pristigle su kao ispomoć na gašenju požara na deponiji Uborak, gdje je jutros ponovo izbio požar, te su od prvog dana bile na raspolaganju. Ekipe zajedno s lokalnim službama rade na saniranju požarišta i sprečavanju daljeg širenja vatre.

– Koristim ovu priliku da javno pozovem pojedince, da se suzdrže od širenja dezinformacija radi prikupljanja jeftinih političkih poena.

– Kao ministar finansija HNK i komandant Štaba civilne zaštite HNK, smatram da naš zajednički cilj treba biti prevazilaženje trenutne situacije u interesu i na dobrobit svih građana, a ne prepucavanja u javnom prostoru.” – stoji u saopćenju ministra Šute.

(Mostarski.ba)

Napomena

Ukoliko se ovaj tekst prenosi, preuzima ili objavljuje na drugim portalima ili medijima, obavezno je jasno navođenje izvora uz aktivan i vidljiv link prema portalu www.mostarski.ba. Svako preuzimanje sadržaja bez navođenja izvora i linkovanja smatra se kršenjem autorskih prava.

Podijeli članak