ubrzavanje odvoza

CZ: Određene nove lokacije za pretovar otpada

Na jutrošnjoj press konferenciji gradonačelnik Kordić je pojasnio da nema dogovora o lokaciji za pretovar otpada, poružujući NVO aktiviste i vijećnike za politizaciju slučaja.

001
3 Min Read

Upravljanje krizom i u Mostaru nakon havarije Deponije Uborak je postao ogroman izazov za Civilnu zaštitu i gradsku administraciju. Protivljenje građana Vrapčića odluci da se nekadašnji bazeni uz jezero stave u privremenu funkciju za pretovar otpada pokazali su da građani naselja oko Uborka nemaju povjerenje u gradsku administraciju, te da inzistiraju da se u rješavanja problema otpada uključe kapaciteti cijelog grada.

Na jutrošnjoj perss konferenciji gradonačelnik Kordić je pojasnio da nema dogovora o lokaciji za pretovar otpada optužujući NVO aktiviste i vijećnike za politizaciju slučaja.

Tim povodom razgovarali smo s direktorom Eko udruženja „Vrapčići“ Alijom Marićem.

Govoreći o sastanku s gradonačelnikom Mostara Mariom Kordićem, Marić je istakao da su, uz njega, pozvani i vijećnici s gradskog područja Sjever iz više političkih stranaka te da je razgovor protekao u konstruktivnoj atmosferi.

“Zahvaljujem gradonačelniku na pozivu. Razgovor je bio konstruktivan i otvoren, uz veliki broj prijedloga. Mi smo iznijeli pet do šest prijedloga prema gradonačelniku, a stekli smo dojam da se i on suočava s velikim izazovima kada je riječ o ovom problemu”, kazao je Marić.

Dodao je kako, uprkos kvalitetnoj raspravi, sastanak nije rezultirao konkretnim zaključcima, ali smatra da predstavlja važan korak ka pronalasku trajnog rješenja.

“Na kraju nije donesen zaključak, ali vjerujem da ovaj sastanak može biti početak procesa koji će dovesti do konačnog rješenja. To rješenje mora biti u interesu ne samo stanovnika gradskog područja Sjever, nego svih građana Mostara i regije. Riječ je o ozbiljnom problemu koji se može riješiti isključivo zajedničkim djelovanjem svih relevantnih aktera”, poručio je Marić.

U međuvremenu, gradonačelnik Kordić je preko svoje Facebook stranice obavijestio javnost da se formiraju tri nove pretovarne lokacije, ali da Vrapčići ostaju.

-Upravo smo na sjednici Stožara civilne zaštite Grada Mostara, na osnovu zaključaka stožara Civilne zaštite HNK donijeli odluku o uključivanju dodatnih lokacija za PRETOVAR OTPADA kako bi se rasteretila postojeća lokacija i ubrzao proces normalizacije stanja u gradu. Stožar civilne zaštite Grada Mostara odredio je sljedeće dodatne lokacije:

  • Reciklažno dvorište Jug
  • Reciklažno dvorište Sjever
  • Deponija krutog otpada

JP Komunalno Mostar izvršit će pripremu navedenih lokacija za PRETOVAR OTPADA.
Do osposobljavanja svih dodatnih lokacija, PRETOVAR OTPADA nastavit će se obavljati na lokaciji koju je ranije odredio Stožer civilne zaštite Grada Mostara.
Razumijemo zabrinutost stanovnika gradskog područja Sjever i zato još jednom jasno naglašavamo: ne radi se o uspostavljanju bilo kakvih trajnih deponija, nego isključivo o privremenim pretovarnim mjestima.
Upravo iz tog razloga odlučili smo uključiti više lokacija iste namjene kako bi teret bio ravnomjerno raspoređen, a proces odvoza otpada što učinkovitiji i kraći – navodi Kordić.

Otvaranje tri nove lokacije za pretovar otpada pozdravio je Adil Šuta, komandant Civilne zaštite HNK.

(Mostarski.ba)

Napomena

Ukoliko se ovaj tekst prenosi, preuzima ili objavljuje na drugim portalima ili medijima, obavezno je jasno navođenje izvora uz aktivan i vidljiv link prema portalu www.mostarski.ba. Svako preuzimanje sadržaja bez navođenja izvora i linkovanja smatra se kršenjem autorskih prava.

Podijeli članak