Potvrđeno

Sve spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida u Srebrenici

Od 4. do 5. jula bit će poznat tačan broj žrtava čiji ukop treba da bude obavljen 11. jula

003
2 Min Read

Sve je spremno za ovogodišnje obilježavanje 31. godišnjice od počinjenog genocida u Srebrenici – potvrdio je novinarima Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 11. Jula 1995. godine, 31. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Zaštićene zone UN-a“.

Predstoji sedmica u kojoj treba privesti kraju određene aktivnosti u vezi s pripremom određenih lokacija i mjesta, što će biti završeno, rekao je Fejzić, izrazivši nadu da neće biti problema poput ekscesa i pokušaja dovođenja u pitanje te omalovažavanja manifestacije, o čemu naznaka zasad nema.

Od 4. do 5. jula bit će poznat tačan broj žrtava čiji ukop treba da bude obavljen 11. jula ove godine u kompleksu Memorijalog centra u Potočarima.

Prema riječima predsjednika Organizacionog odbora, ovogodišnje obilježavanje bit će u protokolarnom smislu slično ranijim mada je uveden i dio novih aktivnosti.

Ustaljene osnovne aktivnosti pokazale su se dobrim i primjerenim. Primjerice, organizatori su pri uspostavi Marša mira imali ideju da taj dio manifestacije zaživi kao slobodan pješački pohod svih ljudi koji žele na taj način iskazati poštovanje prema žrtvama genocida i prema podnesenim patnjama preživjelih.

Kad je riječ o najavama domaćih, regionalnih i svjetskih lidera o njihovom eventualnom prisustvu obilježavanju 31. godišnjice, Fejzić ističe da takve najave obično dolaze uoči manifestacije mada organizatori očekuju da će ih biti iako manje nego prošle godine kada je obilježena tridesetogodišnjica genocida.

(Mostarski.ba)

Napomena

Ukoliko se ovaj tekst prenosi, preuzima ili objavljuje na drugim portalima ili medijima, obavezno je jasno navođenje izvora uz aktivan i vidljiv link prema portalu www.mostarski.ba. Svako preuzimanje sadržaja bez navođenja izvora i linkovanja smatra se kršenjem autorskih prava.

Podijeli članak