Američki mediji od jutros iskazuju zabrinutost zbog užasnog niza rezultata protiv evropskih selekcija, a zanimljivo je da su posljednju pobjedu protiv rivala iz Evrope ostvarili upravo protiv nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine.
U šesnaestini finala Svjetskog prvenstva Bosna i Hercegovina će igrati protiv Sjedinjenih Američkih Država. Duel se igra u noći 2. jula u 2 sata po našem vremenu na Santa Clara stadionu u Kaliforniji.
Američki mediji odmah su analizirali BiH, njenu igru, ali i statistiku koja ih brine. Naime, američki nogometaši nisu pobijedili u 12 posljednjih utakmica protiv evropskih selekcija. U tom razdoblju imaju dva remija i čak 10 poraza.
Posljednju pobjedu protiv evropskog tima Amerikanci su ostvarili upravo protiv naše BiH u prijateljskoj utakmici prije četiri i po godine. Utakmica je završena rezultatom 1:0 za SAD, a gol su postigli u 89. minuti susreta preko Colea Bassetta.
Samo jedan igrač iz te selekcije danas nastupa za BiH na Svjetskom prvenstvu, a to je Jovo Lukić. Stameniti napadač je upravo protiv SAD-a debitovao za Zmajeve, a na ovom Svjetskom prvenstvu postigao je prvi gol BiH u duelu protiv Kanade, navodi klix.ba.
BiH je tada nastupila u sastavu: Ćetković, Barišić, Vojnović, Kurdić, Savić, Đokanović, Begić, Ćorluka, Nukić, Lukić i Krpić. S klupe su još ušli Dizdarević, Pidro, Ćavar, Ćosić, Ovčina i Maksimović.
To je bila ekipa koja je tada briljirala u Premijer ligi BiH, ali niko od njih nije ostvario značajniju karijeru i nametnuo se za reprezentaciju, osim Jove Lukića.
(Mostarski.ba)

