Categories: Mostar|Published On: 5/7/2024|

Aerodrom Mostar: U toku pregovori o letovima za Tursku

Povezivanje s Republikom Turskom i zemljama Skandinavije prioritet je rukovodstva Međunarodnog aerodroma u Mostaru, koje priželjkuje pozitivan ishod aktuelnih pregovora sa aviokompanijom Pegasus Airlines o uspostavi letova za tursku metropolu Istanbul.

Mostar se svojom kulturno-historijskom baštinom i prirodnim ljepotama uvrstio među bisere bosanskohercegovačkog turizma, a Međunarodni aerodrom je potencijalno okosnica razvoja grada na Neretvi.

Aerodrom u Mostaru je otvoren za civilni zračni promet 1965. godine, isključivo za domaće letove. Proglašen je alternativnim aerodromom za Međunarodni aerodrom u Sarajevu tokom Zimskih olimpijskih igara 1984. godine i tako je stekao status međunarodnog aerodroma.

Trenutno šest, sljedeće godine deset redovnih letova iz Mostara

Direktor Međunarodnog aerodroma Mostar Marko Đuzel istakao je da je aerodrom prije svega 12-13 mjeseci bio u velikoj krizi i skoro pred zatvaranjem, ali da je rukovodstvo uspjelo popraviti situaciju na način da je pokrenulo kampanju sufinansiranja aviokompanija i infrastrukturnim ulaganjima.

“Aerodrom danas ima šest redovnih letova za Zagreb, Beograd, Rim, Minhen, Veronu i Bari, od kojih su Zagreb i Beograd cjelogodišnji program, a mislim da ćemo u narednih mjesec potvrditi još dodatne četiri rute, tako da ćemo imati deset letova naredne godine. Broj putnika ove godine očekujemo oko 40.000, a već naredne su projekcije da će rasti na 60.000, što je približavanje onim maksimumima koje je ovaj aerodrom imao“, kazao je Đuzel.

Mostarski aerodrom realizira i charter letove, a velika većina njih su za vjernike koji posjećuju obližnje Međugorje.

Maksimalnih 80.000 putnika godišnje Aerodrom Mostar je imao 2012. godine, ali je pretrpio teške posljedice tokom pandemije virusa korona.

“Danas je Aerodrom Mostar fin međunarodni aerodrom sa redovnim letovima i charterima. Kada govorimo o međunarodnoj regulativi i standardima, ovaj aerodrom ispunjava sve što se traži za svaki međunarodni aerodrom i čak je ove godine drugi aerodrom iz BiH, pored onog u Sarajevu, koji je predao za certifikaciju po EASA-inim evropskim standardima i mi ćemo to završiti u naredna dva ili tri mjeseca“, naglasio je Đuzel.

Related Posts