Categories: BiH|Published On: 22/7/2023|

Bosna i Hercegovina je dobila drugi pravopis

U Tuzli je promoviran Bosanski pravopis Refika Bulića, profesora na Filozofskom fakultetu tamošnjeg Univerziteta, lingviste i člana Centra za leksikologiju i leksikografiju Akademije nauka i umjetnosti BiH

Bosanski pravopis Refika Bulića kapitalno je djelo za bosanskohercegovačku nauku o jeziku, rečeno je, između ostalog, na promociji ovog djela, organiziranoj u utorak, na Filozofskom fakultetu u Tuzli. O pravopisu se, uz autora dr. sc. Refika Bulića, govorile i recenzentice prof. dr. Amela Šehović i prof. dr. Mirela Omerović, te prof. dr. Sead Nazibegović i prof. dr. Halid Bulić, jedan od urednika koji je napisao i Predgovor ovom djelu.

U ime domaćina skup je pozdravila prof. dr. Nihada Delibegović Džanić, dekanica Filozofskog fakulteta, ističući njegovu ulogu i doprinos u očuvanju bosanskog jezika. I ostali promotori naglašavali su važnost Bosanskog pravopisa za Bosnu i Hercegovinu, ali i metodičnost ovog djela, njegovu dobru organiziranost i jednostavnost za korisnike.

Autor pravopisa prof. dr. Refik Bulić istakao je da je iza njega pet godina teškog i iscrpljujućeg rada, ali da se nada da će ovaj pravopis dugo služiti onima kojima je namijenjen. Dr. Bulić je redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Objavio je 14 knjiga, oko stotinu naučnih i stručnih radova te brojne književne tekstove.

Završio je studij srpskohrvatskog/hrvatskosrpskog jezika i jugoslavenskih književnosti na Pedagoškoj akademiji u Tuzli i Filozofskom fakultetu u Sarajevu, bio je nastavnik i profesor u više škola, a od 1994. godine radi na Filozofskom fakultetu u Tuzli. Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu završio je postdiplomski studij iz lingvistike i 2000. odbranio magistarski, a 2004. i doktorsku disertaciju. Član je Centra za leksikologiju i leksikografiju Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Izradi Bosanskog pravopisa dr. Bulić se predano posvetio, pa smo tako i dobili ne samo drugi pravopis već i prvi akcentirani pravopis bosanskog jezika. Knjiga ima 1.144 stranice, pravopisne preporuke su razrađene u 1.242 tačke, a pravopisni rječnik sadrži oko 50.000 odrednica. Izdavač ovog vrijednog djela je Institut za bosanski jezik i književnost u Tuzli.

(oslobodjenje.ba)

Related Posts