CIK BiH spreman za lokalne izbore, još nema odluke o odgađanju u poplavljenim općinama
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine još uvijek nije donijela odluku o tome da li će u općinama pogođenim poplavama biti odgođeno glasanje na lokalnim izborima, koji su u Bosni i Hercegovini zakazani za nedjelju, 6. oktobra.
„Svima je poznato da trenutno imamo ozbiljnu vanrednu situaciju. Centralna izborna komisija je u stalnoj komunikaciji sa općinskim i gradskim izbornim komisijama, stanje je najozbiljniji u Jablanici, ali i Konjicu, Fojnici. Ako izbore ne bude moguće provesti, onda se oni odgađaju i u pravilu se provode u roku od sedam dana, najkasnije 30 dana od dana koji je određen za glasanje na redovnim izborima“, kazala je na današnjoj konferenciji za novinare Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a.
Na pitanje novinara da li je uopće moguće održati izbore u općinama koje su praktično odsječene od ostatka države, Hadžiabdić je odgovorila kako se odluka o odgađanju izbora može donijeti danas, sutra ili na dan izbora.
„Mislim da bi bilo primjereno da već sutra razmislimo o mogućnosti održavanja izbora u nekim općinama. Nama je najugroženija u ovom momentu Jablanica jer smo dobili informacije da oni nisu sigurni kako uopće mogu provesti izbore. Za druge općine za koje smo mislili da imamo problem imamo dosta dobre informacije. Tako da ja u ovom momentu, pošto nemam kompletan pregled, ne bih davala više informacija, ali ovo je trenutno zaista veliki problem. On ugrožava kompletan transport izbornog materijala sa biračkih mjesta iz pravca juga, za početak, a možda i nešto drugo. Mislili smo da imamo problem i u Kreševu, i u Busovači, i u Kiseljaku. U ovom momentu taj problem nije tolikog nivoa da bi se tamo morali odgađati izbore. Naprimjer, znamo da u Kreševu ne moramo jer su sva biračka mjesta smještana u školi koja nije ugrožena. Jablanica nam je trenutno najveći problem, ali to ne znači da će biti samo Jablanica. Tu je i Konjic, Fojnica, pratimo razvoj situacije“, poručila je Hadžiabdić.
Hadžiabdić je u nastavku podsjetila da u periodu od 48 sati prije otvaranja biračkih mjesta, pa do zatvaranja biračkih mjesta, zabranjeno je objavljivati rezultate istraživanja javnog mnijenja u vezi s glasanjem i izborima.
Organizacija i provođenje izbora
“Izborna šutnja počinje 24 sata prije otvaranja biračkih mjesta i traje do njihovog zatvaranja, odnosno od sutra, 05.10.2024. godine, u 07:00 sati ujutro, do 19:00 sati 06.10.2024. godine. U tom periodu zabranjeno je učestvovanje političkih subjekata u javnim političkim aktivnostima, te medijsko izvještavanje o političkim i izbornim kampanjama”, kazala je.
Na konferenciji su iznesene ključne informacije o organizaciji i provođenju izbora. Istaknuto je kako se na ovim izborima bira se ukupno 58 općinskih vijeća u Federaciji BiH, 53 skupštine općina u Republici Srpskoj, 111 načelnika općina, 21 gradsko vijeće u Federaciji BiH, 10 skupština gradova u Republici Srpskoj, 32 gradonačelnika, te Skupština Brčko distrikta. Osim toga, zagarantirana mjesta za pripadnike nacionalnih manjina obuhvataju 23 kandidata u 21 općini.
Ukupno će biti izabrano 3.200 vijećnika/odbornika i 143 gradonačelnika/načelnika.
Za učešće na izborima ovjereno je 296 ovjerenih političkih subjekata, među kojima se nalaze 110 političkih partija, 58 koalicija, 76 nezavisnih kandidata, 43 nezavisna kandidata nacionalnih manjina i 9 lista nezavisnih kandidata. Ukupno je ovjereno 26.089 kandidata.
Pravo glasa ima više od tri miliona građana
Centralni birački spisak zaključen je 22.08.2024. godine u 24:00 sata, s ukupno 3.400.204 registriranih birača. Kategorije birača uključuju redovne birače (3.334.288), birače koji glasaju u odsustvu (5.911), birače koji glasaju lično (15.216), birače putem pošte (43.535), te one koji glasaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH (1.254).
Centralna izborna komisija donijela je Odluku o utvrđivanju izvoda iz Centralnog biračkog spiska za birače koji će glasati putem mobilnog tima, prema kojoj je formirano 397 mobilnih timova, a na izvodu je 17.465 birača. U BiH je za potrebe provođenja lokalnih izbora 2024. godine formirano 5.797 biračkih mjesta od kojih redovnih 5.298 kojima je pridruženo i 295 biračkih mjesta za glasanje u odsustvu i na nepotvrđenim glasačkim listićima, te su zasebno formirana 93 biračka mjesta za glasanje u odsustvu, 9 za glasanje na nepotvrđenim glasačkim listićima i 397 mobilnih timova
Također, uspostavljeno je 14 biračkih mjesta diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u osam država (Srbija, Njemačka, Austrija, Danska, Nizozemska, Slovenija, Švedska, Belgija).
Na ovim izborima provest će se četiri pilot projekta: autentifikacija birača i transmisija rezultata uz podršku Delegacije EU na 165 biračkih mjesta u 11 općina/gradova, optički skeneri i automatsko prebrojavanje listića uz podršku USAID-a na 145 biračkih mjesta u 7 izbornih jedinica, biometrijska identifikacija birača na svih 138 biračkih mjesta u Brčko distriktu BiH uz podršku Misije OSCE-a u BiH, te uvođenje video nadzora prebrojavanja listića na 10 biračkih mjesta u 5 izbornih jedinica.
Do danas je Centralna izborna komisija BiH akreditirala ukupno 2.085 posmatrača u ime 58 organizacija i to: 1.548 posmatrača u ime 12 domaćih udruženja, 447 posmatrača u ime 28 međunarodnih organizacija i 90 posmatrača u ime 18 političkih subjekata uz napomenu da se medunarodni izborni posmatrači mogu akreditirati sve do dana izbora. Očekujemo da će biti oko 40.000 izbornih posmatrača političkih subjekata koje akreditiraju općinske/gradske izborne komisije.
Za provođenje izbora odobren je budžet u iznosu od 11.591.000 KM, dok će općine i gradovi snositi dodatne troškove od oko 7,500.000 KM, s ukupnim očekivanim troškovima od približno 20.000.000 KM.
Brojanje glasova u Glavnom centru od ponedjeljka
Centralna izborna komisija uspostavila je Glavni centar za brojanje u Sarajevu, gdje će se od ponedjeljka, 07.10.2024. godine započeti brojanje glasačkih listića, počevši s nepotvrđenim glasačkim listićima, a zatim s listićima birača koji su glasali u odsustvu, putem mobilnih timova, pošte te u diplomatsko-konzularnim predstavništvima. Trenutno se u Glavnom centru za brojanje radi predverifikacija glasačkih paketa pristiglih putem pošte, u smislu da se razdvajaju neisporučeni glasački paketi ili zalutala pošta od glasačkih paketa birača koji su glasali.
Centralna izborna komisija BiH poziva birače da izadu na izbore i provjere lokaciju svojih biračkih mjesta putem veb stranice Centralne izborne komisije ili Viber Četbota, koji su kreirali u saradnji s Populacijskim fondom Ujedinjenih nacija.
Ovaj jednostavan alat dostupan je unosom ključne riječi ‘IZBORI’ u pretragu na Viberu. Ukoliko se već ranije koristio Četbot, jer je bio i na prethodnim izborima, preporučuje se brisanje prethodnog čata prije ponovnog ulaska putem pretrage kako bi se osigurao pristup najnovijim informacijama. Također, iz CIK-a apeliraju na poštovanje izborne šutnje i zakonskih propisa u cilju očuvanja integriteta izbornog procesa.
(BHRT)
Haris Džinović piše knjigu o svom ljubavnom životu: “Vrijeme zaljubljivanja je odavno prošlo”
Žestok udar na Egipćanina jer je zbog vjere odbio nositi LGBT traku: “Reklamirao je kockarnice na dresu”
Na scenu se vraća Ford Escort Mk1 u restomod formi s benzinskim motorom i ručnim mjenjačem
Čemu služi VAR u Bosni i Hercegovini? Gigović u VAR sobi poništio Sarajevu čist gol
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine
■ Povezano
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona o povratu PDV-a na kupovinu prve nekretnine
Helez razgovarao s predstavnicima Taekwondo saveza FBiH
Hurtić i Kurtović o pravu i položaju nacionalnih manjina
CIKBiH – Političke stranke do 5. decembra treba da podnesu postizborni finansijski izvještaj