Digitalna transformacija i zelena tranzicija u fokusu naučno-stručne konferencije u Mostaru

Foto: Fena
Digitalna transformacija i zelena tranzicija ključni su prioriteti razvoja u Bosni i Hercegovini, poručeno je na naučno-stručnoj konferenciji “Digitalizacija u zelenoj ekonomiji”, održanoj u srijedu u Mostaru, u organizaciji INTERA Tehnološkog Parka, uz pokroviteljstvo Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.
Konferencija je okupila stručnjake, naučnike i predstavnike institucija s ciljem jačanja povezanosti naučno-istraživačkog rada i poslovnog sektora, te poticanja korištenja naprednih digitalnih tehnologija u službi zaštite okoliša i održivog razvoja.
Direktor INTERA Tehnološkog Parka Vedran Šimunović istakao je kako je konferencija platforma za razmjenu znanja i predviđanje budućih tehnoloških trendova.
“Do sada smo se bavili temama poput umjetne inteligencije, blockchain tehnologije i Web3, a ovoga puta fokus je na digitalnoj transformaciji i zelenoj ekonomiji. Ova konferencija je izvrsna prilika za predstavljanje naučnih radova i dijalog o budućim izazovima”, kazao je Šimunović, dodavši da napredne tehnologije poput umjetne inteligencije i robotike imaju ključnu ulogu u procesu zelene tranzicije.
Pomoćnik ministrice u Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke Marko Antonio Brkić poručio je da je zelena ekonomija strateški cilj Federacije BiH.
“Cilj je približiti se najnaprednijim zemljama u naučno-istraživačkom prostoru te uskladiti domaće kapacitete s evropskim standardima. Ministarstvo kroz otvorene pozive podržava projekte koji promovišu digitalizaciju, inovacije i održivi razvoj”,rekao je Brkić.
Na konferenciji je učestvovao i akademik Isak Karabegović s Akademije nauka i umjetnosti BiH koji je predstavio rad na temu “Biomaterija i biouređaji kao pokretači napretka u robotici”. Naglasio je važnost ekološke prihvatljivosti tehnologija u kontekstu Industrije 4.0 i nužnost smanjenja otpada kroz razvoj održivih materijala.
Konferencija je osmišljena kao platforma za predstavljanje naučnih rezultata u području digitalizacije i zelene ekonomije, s akcentom na povezivanje istraživačkih institucija s privredom, te poticanje razvoja modela poput pametnih mreža i električnih vozila.
Zaključeno je kako je Bosni i Hercegovini potreban brži odgovor na globalne izazove digitalne i zelene tranzicije, te da ovakvi skupovi stvaraju temelj za buduće politike i inovativna rješenja u službi održivog razvoja.
(Fena)
■ Povezano
Za svakog ponešto: “Mostarsko ljeto 2025” pripremilo 32 raznovrsna sadržaja
Okrugli sto: Dentalna medicina u Bosni i Hercegovini – sistem i praksa
Ekipa “Gnojnice” Kafadar nastup na turniru posvetila Enisu, Alminu i Dalili
Počinju prijave za 29. Memorijalni turnir “Omer Tipura – Dedin” u Bijelom Polju