Drašković objasnio odluku da više ne ulaže u Hercegovinu

88234

Rodoljub Drašković, najpoznatiji investitor iz istočne Hercegovinu i predsjednik koncerna Swissilion-Takovo, izjavio je da njegovi poslovi u Bosni i Hercegovini ostaju, ali da nema namjeru dalje investirati.

Drašković ima fabrike u tri države, a kada je Hrvatska ušla u EU proizvodnju iz Sisaka je preselio u Trebinje.

“Ja u Trebinju imam više od 2.000 zaposlenih. Nikad svoj narod i svoje ljude nisam ostavio pa neću ni sada. Grad Sunca radi punim kapacitetom, rade trgovine, radi industrija i osim nas u Republici Srpskoj nema industrije tog obima”, poručio je Drašković u intervjuu za Novi magazin.

Podsjetio je da se u Hercegovinu vratio da bi pomogao njenu ekonomiju, ali se nakon 15 godina rada uvjerio da je RS “feudalna tvorevina”.

Drašković je ranije dobio i državljanstvo Sjeverne Makedonije te ponosno ističe da tamo ima najbolji tretman.

“Tamo sam domaći privrednik i veoma sam zadovoljan odnosom vlasti prema privrednicima. Kada me je bivši premijer pitao šta oni treba da urade da bih ja razvijao svoj biznis, ja sam rekao samo da mi ne smetaju. I tako i jeste. Mi čekamo dozvole za izgradnju turističko-ugostiteljskog kompleksa na Prespanskom jezeru i vjerujem da će to, kada završimo, biti najveći takav kompleks na ovim prostorima. Trenutno je tamo 35 hektara ruiniranog prostora, nekadašnjeg kampinga u vrijeme stare Jugoslavije. Sve ćemo srušiti i iz temelja sagraditi nove hotele, restorane i prateće sadržaje.”

Drašković je realizovao sličan projekat u Trebinju kroz izgradnju Grada Sunca, ali zbog lošeg odnosa vlasti napustio je rodni kraj.

“Ja u Trebinju imam više od 2.000 zaposlenih. Nikad svoj narod i svoje ljude nisam ostavio pa neću ni sada. Grad Sunca radi punim kapacitetom, rade trgovine, radi industrija i sem nas u Republici Srpskoj nema industrije tog obima. Samo da vas podsjetim da sam se ja u Hercegovinu vratio da bih pomogao njenom ukupnom privrednom razvoju. Pored revitalizacije i spašavanja mašinske industrije, pokrenuli smo prehrambenu industriju, trgovinu, hotelijerstvo, izgradili smo sportske terene, akva-park, ugostiteljske objekte, ali sam shvatio da politika u Republici Srpskoj ima jedini interes-da uzima novac da privrede.”

On tvrdi da je entitetska vlast iznevjerila njegovo povjerenje te smatra da se radio o feudalnoj tvorevini.

“Sva obećanja od režima u Republici Srpskoj su izigrana. Jednostavno, ja sam izigran. Meni njihova pomoć nije potrebna, ali je neophodno stvoriti privredni ambijent koji će doprinijeti sveukupnom razvoju RS. Obećavano je da će se stvoriti zdrav privredni ambijent, da će se izgraditi nova infrastruktura, putevi, aerodromi… 15 godina pratila me je laž i prevara, od strane režima RS, a zna se ko čini taj režim. Naime, RS je danas feudalna tvorevina i u takvim privrednim, društvenim i političkim prilikama nemam namjeru da investiram. U Republici Srpskoj jedino cveta korupcija, i to na svim nivoima. Moje investicije svakako neće propasti, ali sam odlučio da više ne investiram. Moja preduzeća u Bosni i Hercegovini danas uspješno posluju i garantujem da će tako ostati i u budućnosti.”

On ukazuje na pogubnost izdvajanja novca iz budžeta na privlačenje stranih investitora.

“Ja se zaista trudim da kroz poslovanje podižem domaću privredu i vjerujem da sam jedan od rijetkih. Gledam da uvijek radimo sa našim ljudima, bilo da je riječ o proizvođačima sirovina ili ambalaže, o dobavljačima u trgovini, industriji, ugostiteljstvu. I to je veoma važno, jer je aktuelni sistem uspostavljen tako da uništi domaću privredu jer daju se subvencije direktnoj konkurenciji recimo Swisslion – Takovo u oblasti trgovine. I tu nije samo riječ o nama, svi domaći poslodavci dele istu sudbinu. Takovo 70 godina održava proizvodnju voća i povrća u Šumadiji, a vi dodjelite milionske subvencije konkurentu koji će praviti sok. Samim tim država, niko sa strane, nego naša država stvara nelojalnu konkurenciju. I da se razumijemo, ja se ne žalim, niti nešto tražim sem istih uslova privređivanja, pod kojima ovdje posluju stranci. U takvoj atmosferi onda možemo da konkurišemo jedni drugima na zdravim osnovama i takmičimo se kvalitetom i standardom.”

Podsjetimo da je Drašković u septembru obznanio da je “spakirao kofere i svojim helikopterom napustio Hercegovinu”. To je objavio nakon što je završio stečaj u kompaniji “Swisslion” d.o.o. prehrambena industrija Trebinje.

Tada je naglašeno da je Drašković konsolidirao sva svoja poduzeća u Hercegovini, izuzev IAT-a čija se likvidacija očekuje sredinom sljedeće godine.

Spakirao je svoje kofere i svojim helikopterom napustio Hercegovinu s namjerom da se u nju više nikada poslovno ne vrati, zaključeno je tada.

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Čović: Poruka nam je poslata, ali sjedište firme treba biti u Mostaru

  • Cijene u BiH najviše rastu zbog divljanja trgovačkih marži: Potrošači su ti koji imaju snagu

  • Khvicha Kvaratskhelia potpisao za PSG

  • Nermin Nikšić o minimalnoj plati: “Plan postoji, čekamo odgovor poslodavaca”

  • Nova izložba maestra Safeta Zeca u Italiji: “Duše i tijela” iskreni su poziv na mir

SB Banner 1

■ Povezano

  • Preporuka za planinarski vikend: Stražar iznad Nevesinjskog polja

  • Nove sankcije SAD-a za organizatore neustavnog Dana RS-a i podršku Dodikovoj finansijskoj mreži

  • Izraelski ratni kabinet prihvatio sporazum o primirju u Gazi

  • Gradonačelnik Kordić: Nastavit ćemo raditi kako bismo u Mostaru napravili dodatne iskorake