Drugi kongres osoba s invaliditetom u BiH održan u Neumu

Drugi kongres osoba s invaliditetom u BiH pod nazivom ”Inkluzija nije iluzija – pristupačnost kao preduslov inkluzije održan je u Neumu tokom kojeg su predstavnici organizacija osoba s invaliditetom iz BiH, te predstavnici javnih institucija i međunarodnih organizacija donijeli 10 zaključaka.
Uputili su sućut porodicama preminulih u stravičnim poplavama u BiH.
U jednom od zaključaka se navodi kako je za sve osobe s invaliditetom u BiH pristupačnost preduslov inkluzije – punog i ravnopravnog učešća u društvu te nezavisnog življenja. Ukoliko pristupačnost nije zadovoljena sva prava osoba s invaliditetom su teško ostvariva, navodi se u zaključku.
Pozivajući se na odredbe Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, koju je BiH, ali i preporukama koje je UN Komitet o pravima osoba s invaliditetom uputio Bosni i Hercegovini, predstavnici organizacija osoba s invaliditetom pozivaju sve nivoe vlasti da usvoje sveobuhvatnu strategiju pristupačnosti i akcijski plan s dovoljnim budžetom, efikasnim mehanizmom za praćenje i mjerilima za uklanjanje prepreka s izvršnim i efikasnim sankcijama za nepoštivanje. Također, pozivaju ih da poduzmu potrebne mjere kako bi osigurale da propisi o javnim nabavkama sadrže odredbe o poštivanju pristupačnosti, te da osiguraju pristupačno informiranje i medije društvene komunikacije, s posebnim osvrtom na elektronske medije.
U jednom od zaključaka pozivaju Regulatornu agenciju za komunikacije, javne servise u Bosni i Hercegovini i sve medijske kuće da svoje programe učine pristupačnim osobama s invaliditetom. Također, pozvali su i Središnje izborno povjerenstvo, lokalne izborne odbore i sve druge institucije zadužene za izborni proces da ga unaprijede i učine pristupačnim svim osobama s invaliditetom.
”Sve institucije i odgovorne osobe iz zdravstvenog, socijalnog, ugostiteljskog, turističkog, urbanističkog, sportskog, kulturnog i drugih javnih i privatnih sektora napominjemo da svoje usluge i djelatnosti trebaju obavljati bez ikakve diskriminacije i ograničenja”, navodi se u zaključku.
Pozvali su i sve građane i građanke Bosne i Hercegovine da prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, vode računa o potrebama osoba s invaliditetom i doprinesu unaprjeđenju pristupačnosti te da se posebna pozornost posveti pitanjima žena s invaliditetom, navodi se, među ostalim, u saopćenju Unije organizacija osoba s invaliditetom u BiH.
(Fena)
“Igman” dobija novi poligon za testiranje municije
Sutkinje prvi put dijele pravdu na utakmici prvenstva BiH
Proglašene najsretnije zemlje na svijetu: Na kojem je mjestu Bosna i Hercegovina?
Mlijeko nije dobro samo za jačanje kostiju: Evo na koji sve način pomaže organizmu
Položena zakletva 11. člana Koalicije za Mostar u GV Grada Mostara
■ Povezano
Proglašene najsretnije zemlje na svijetu: Na kojem je mjestu Bosna i Hercegovina?
Zabranjen uvoz 25 tona konzumnog mladog krompira iz Egipta
Koliko novca je lani zaradio vlasnik najvećeg tržnog centra u BiH?
Snage EUFOR-a izvele složenu vježbu uz upotrebu svih kapaciteta: “Spremni za misiju. Uvijek.”