Film “Cijena zemlje” prikazuje kako izraelski doseljenici otimaju palestinsku zemlju u sjeni rata u Gazi

Foto: Screenshot
Dok brutalni rat koji Izrael vodi protiv Gaze ulazi u 12. mjesec, ne pokazujući znakove popuštanja, etničko čišćenje Palestinaca i nasilje usmjereno protiv njih prisutno je i na drugim frontovima – okupiranoj Zapadnoj obali i drugim dijelovima historijske Palestine.
Iako trenutno u drugom planu, nasilje sa kojim se Palestinci na okupiranoj Zapadnoj obali suočavaju decenijama intenzivirano je proteklih mjeseci. Napadi izraelskih doseljenika sve su nasilniji, a ilegalnih ispostava koje kasnije postaju izraelska naselja (nezakonita po međunarodnom pravu) sve je više.
José Carlos Soares, Tanju Şahin i Aslıhan Eker Çakmak iz istraživačke jedinice TRT-a su prošle godine dobili pristup tom području, infiltrirajući se među radikalne izraelske doseljeničke grupe, uključujući ozloglašenu ekstremističku organizaciju Hilltop Youth.
Rezultat njihovog rada je dokumentarni film “Cijena zemlje” (Holy Redemption) u kojem, kroz seriju intervjua i detaljne reportaže, prikazuju kolonijalistički način razmišljanja Izraela i djelovanja ekstremističkih jevrejskih grupa vođenih vizijom Velikog Izraela i države Izrael.
Uoči svjetske premijere filma “Cijena zemlje”, koja će biti upriličena na AJB DOC Film Festivalu 15. septembra, Aslıhan Eker Çakmak je govorila za Al Jazeeru o radu na ovom filmu, načinu djelovanja ekstremističkih izraelskih grupa i važnosti širenja istine o izraelskom otimanju palestinske zemlje.
“Doseljenici nisu tajna organizacija kao naprimjer podzemna mafija. Sve što rade, rade sasvim otvoreno i ponosni su na to. Mnoge njihove vođe su dio izraelske politike, neki čak sjede u Knessetu. Naprimjer, Danijelu Weiss su intervjuisali međunarodni mediji poput CNN-a, što pokazuje da oni ne bježe od medijske eksponiranosti”, kazala je, između ostalog za Al Jazeeru Cakmak.
Rad na filmu počeo je prije 7. oktobra, ali film se svakako referira na događaje koji su uslijedili nakon toga i rat koji Izrael vodi u Gazi. U tom kontekstu, ovaj film dodatno dobija na važnosti jer pokazuje da sukob nije počeo 7. oktobra i da je ekspanzionistička agenda prisutna decenijama. Koliko je to važno, naročito danas kada se Izrael svijetu pokušava pokazati kao demokratska država, odgovorila je Aslihan Eker Cakmak Al Jazeeri. Cijeli intervju možete pročitati OVDJE
(Mostarski.ba/Al Jazeera)
Usvojen budžet Grada Mostara: Na prijedlog gradonačelnika povećana cijena deponiranja otpada
“Igman” dobija novi poligon za testiranje municije
Sutkinje prvi put dijele pravdu na utakmici prvenstva BiH
Proglašene najsretnije zemlje na svijetu: Na kojem je mjestu Bosna i Hercegovina?
Mlijeko nije dobro samo za jačanje kostiju: Evo na koji sve način pomaže organizmu