Formiran tim za pripremu aplikacije za fond solidarnosti EU za saniranje posljedica poplava u BiH

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na vanrednoj telefonskoj sjednici donijelo je Odluku o formiranju tima za pripremu aplikacije za Fond solidarnosti Evropske unije (EU). Tim je formiran na prijedlog Kabineta predsjedavajuće Vijeća ministara BiH u cilju pravovremenog podnošenja aplikacije za dodjelu bespovratnih sredstava iz Fonda solidarnosti EU za potrebe saniranja posljedica poplava u Bosni i Hercegovini.
Članovi ovog tima su predstavnici Kabineta predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, državnih ministarstava sigurnosti te finansija i trezora, Direkcije za evropske integracije, Vijeća za statistiku BiH, kao i direktori entitetskih uprava civilne zaštite.
Zadatak Tima je priprema plana aktivnosti u vezi s procjenom šteta i dinamikom popunjavanja aplikacije te komunikacija s Općom upravom Evropske komisije za regionalnu i urbanu politiku u pogledu pripreme aplikacije, uz uključivanje Direkcije za evropske integracije. Rok za izvršenje ovog zadatka je 26. decembar 2024. godine, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
U skladu s ranijim zaključkom Vijeća ministara BiH, ovaj tim će najmanje jednom sedmično održavati koordinacijske sastanke s predstavnicima nadležnih institucija Federacije BiH, svim načelnicima i gradonačelnicima te premijerom Srednjobosanskog kantona i predsjednicom Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, gdje će se vršiti redovna validacija prikupljenih podataka s terena o procjeni šteta. U radu Tima mogu učestvovati, po potrebi i pozivu, predstavnici drugih institucija, kao i stručnjaci koji posjeduju relevantna stručna znanja.
Ministarstvo sigurnosti BiH i Direkcija za evropske integracije će u skladu sa svojim nadležnostima za koordinaciju pomoći Evropske unije Bosni i Hercegovini pružiti stručnu i tehničku pomoć Timu u procesu izrade aplikacije.
Fond solidarnosti Evropske unije, kao glavni instrument EU za podršku oporavku od prirodnih katastrofa omogućava državi članici (ili državi kandidatkinji), kao znak solidarnosti, efikasnu podršku u suočavanju s posljedicama prirodnih katastrofa velikih razmjera, kao što su poplave, šumski požari, zemljotresi, oluje ili suše.
Bosna i Hercegovina, kao zemlja kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji ima mogućnost korištenja ovog fonda, navodi se u saopćenju.
(Fena)
Usvojen budžet Grada Mostara: Na prijedlog gradonačelnika povećana cijena deponiranja otpada
“Igman” dobija novi poligon za testiranje municije
Sutkinje prvi put dijele pravdu na utakmici prvenstva BiH
Proglašene najsretnije zemlje na svijetu: Na kojem je mjestu Bosna i Hercegovina?
Mlijeko nije dobro samo za jačanje kostiju: Evo na koji sve način pomaže organizmu
■ Povezano
Proglašene najsretnije zemlje na svijetu: Na kojem je mjestu Bosna i Hercegovina?
Zabranjen uvoz 25 tona konzumnog mladog krompira iz Egipta
Koliko novca je lani zaradio vlasnik najvećeg tržnog centra u BiH?
Snage EUFOR-a izvele složenu vježbu uz upotrebu svih kapaciteta: “Spremni za misiju. Uvijek.”