Categories: Svijet|Published On: 30/11/2022|

Francuski baget dobio status UNESCO-ve svjetske kulturne baštine

Francuska dnevno proizvodi 16 miliona bageta, a sada je UNESCO dodao baget na svoju listu nematerijalne kulturne baštine.

Baget je u padu posljednjih godina jer se tradicionalne pekare moraju boriti protiv sve popularnijeg kiselog tijesta i velikih supermarketa, no ipak je dobio svoj UNESCO status.

UNESCO je saopćio da je dodao “zanatsko znanje i kulturu bageta” na listu među 600 drugih “artikala”, tako da se baget pridružio tradicionalnom pravljenju čaja u Kini i korejskom plesu pod maskama poznatom kao “talchum”,

Uvrštavanje bageta na UNESCO-vu listu “slavi francuski način života”, smatra generalna direktorica ove organizacije Audrey Asoulay.

“Baget je svakodnevni ritual, strukturni element obroka, sinonim za dijeljenje i druženje. Važno je da ove vještine i društvene navike nastave postojati i u budućnosti”, istakla je ona.

Tačno porijeklo bageta nije poznato, ali neki sugerišu da ga je zahtijevao Napoleon kako bi ga vojnici lakše nosili. Drugi tvrde da je nastao kasnije, a njegova prednost je bila u tome što su ga radnici lakše dijelili bez potrebe za korištenjem noža. Također, ima i onih koji oblik bageta povezuju s austrijskim pekarom iz tridesetih.

Međutim, današnji baget je zvanično dobio ime prije 1920. godine. Tada su postojala strikna pravila o tome šta se klasificira kao baget. Bio je standardiziran na dužinu od 80 centimetara i težinu od 250 grama, a do 1986. godine je imao i fiksnu cijenu.

Do sredine 20. stoljeća baget je osvojio Francusku, ali se od 1970. godine 400 zanatskih pekara zatvara svake godine. Broj pekara u Francuskoj je pao s 55.000 na 35.000.

Ipak, baget je i dalje ključan za francuski identitet, a predsjednik Emmanuel Macron je kazao da je Francuskoj na bagetu “zavidio cijeli svijet”.

Pekare koje još uvijek rade primile su vijest o bagetu s oduševljenjem te smatraju da su dobile priznanje za zanat koji su usavršile.

“Baget čine brašno, voda, so, kvasac i znanje majstora”, rekao je Dominique Anract, predsjednik udruženja pekara.

Francuskinja Priscilla Hayertz je za AFP rekla da je baget “osnovni proizvod” koji ipak “utječe na sve društveno-kulturne kategorije”. Dodala je da i bogati i siromašni jedu bagete.

Agencije

Related Posts