Categories: Sport|Published On: 14/9/2022|

Francuzi nakon produžetka pobijedili Italiju i plasirali se u polufinale Eurobasketa

Košarkaška reprezentacija Francuske plasirala se u polufinale Eurobasketa. Francuzi su u četvtfinalu u Berlinu nakon produžetka pobijedili selekciju Italije sa 93:85.

Francuska se, slično kao i u meču osmine finala, još jednom “provukla” i u posljednjim sekundama izborila produžetak te na kraju upisala pobjedu.

Naime, Italijani su odigrali odlično drugo poluvrijeme u kojem su u potpunosti razbili igru francuskog tima. Ali, ispustili su pobjedu u posljednjim trenucima, iako su imali rezultatsku prednost i šut sa linije slobodnih bacanja. Tragičar je bio Fontecchio, najbolji strijelac italijanskog tima u večerašnjem meču, koji je promašio slobodna bacanja i šut u posljednim sekundama za pobjedu svog tima.

Prvo poluvrijeme Francuzi su imali rezultatsku prednost, ali je serijom poena Italija u finišu trećeg perioda uspjela da napravi preokret, a na početku posljednjeg perioda su imali osam poena prednosti.

No, junak Francuske večeras je bio Huertel koji je u finišu odigrao briljantno i sa nekoliko vezanih poena i asistencija te uz veliku podršku Goberta držao Francusku u rezultatskom priključku. Ipak, Italija je imala pobjedu u svojim rukama, s obzirom na to da je 19 sekundi vodila sa dva poena prednosti i imala slobodna bacanja, koja je promašio Fontecchio. S druge strane Huertel pet sekundi prije kraja polaže za izjednačenje, a posljednji napad nije uspio iskoristiti Fontecchio koji je promašio šut sa zvukom sirene te se ušlo u produžetak.

U dodatnih pet minuta Francuzi su bili bolji s obzirom na to da su od početka držali prednost, a u finišu su u potpunosti slomili otpor Italijana i izborili plasman među četiri najbolja tima.

Najefikasniji u selekciji Francuske bili su Huertel sa 20, Gobert sa 19 i Fournier sa 17 poena, a kod Italije Fontecchio i Spiussu sa po 21 poenom.

U polufinalu Francuzi su se pridružili selekcijama Španije i Njemačke, dok će posljednji polufinalist biti odlučen večeras kada se sastaju Slovenija i Poljska.