Gaming kao pokretač inovacija, obrazovanja i privrednog rasta–prilika koju BiH ne smije propustiti
Gaming industrija više nije samo zabava – ona postaje ključan privredni sektor koji stvara nova radna mjesta, pokreće inovacije i redefinira obrazovne metode. O tome su razgovarali vodeći stručnjaci i entuzijasti iz cijele regije na konferenciji u Mostaru, gdje su predstavljeni potencijali gaming industrije za Bosnu i Hercegovinu i susjedne zemlje.
Današnje video igre, pokretane naprednom tehnologijom i kreativnošću, oblikuju naše razumijevanje svijeta, proširuju našu percepciju i postaju alat za učenje i razvoj vještina. Gaming industrija okuplja stručnjake iz različitih područja: programere, dizajnere, umjetnike, glazbenike, pravnike i menadžere, a svaka od ovih uloga ima ključnu ulogu u stvaranju interaktivnih i nezaboravnih iskustava. Sve je jasnije da gaming nije samo hobi, već profesija koja zahtijeva multidisciplinarne vještine i pruža prilike za rast u različitim smjerovima, saopćeno je iz Tehnološkog parka Intera.
U svojoj prezentaciji Andreja Šeperac iz SIMORA-e iz Hrvatske predstavila je projekt GAIN, čiji je cilj stvaranje infrastrukture za gaming industriju i podrška mladim talentima. Ovaj projekt ima potencijal stvoriti platformu za razvoj gaming centara u regiji, što će omogućiti novim generacijama da razvijaju svoje vještine, pokreću startupove i stvaraju inovativne proizvode.
Inspiracija za GAIN dolazi iz primjera susjedne Hrvatske i njihovog PISMO inkubatora u Novskoj, ali i za druge slične primjere ne trebamo ići dalje od susjedne Srbije i velikih kompanija poput Nordeusa u Beogradu koji su već potakli privrednirast i stvorili prilike za mlade.
Gaming industrija donosi inovativne metode učenja. Zahvaljujući tehnologijama poput virtuelne stvarnosti (VR) i proširene stvarnosti (AR), učenici mogu istraživati historijske događaje, biološke procese ili geografske krajolike kao nikada prije. Obrazovni sistemi sve više prepoznaju prednosti gamifikacije – primjene elemenata igre u učenju, koja motivira i angažira učenike. Zamislite školu u kojoj učenici kroz VR mogu “posjetiti” drevnu Grčku ili simulirati biološke eksperimente u sigurnom virtuelnom laboratoriju. Gaming donosi revoluciju u obrazovanje, čineći ga interaktivnijim i prilagođenijim potrebama današnje generacije.
Osim obrazovanja, gaming industrija postaje i platforma za razvoj karijera u Bosni i Hercegovini. Imajući na umu globalni rast potražnje za stručnjacima iz ovog sektora, mladi profesionalci imaju priliku ostati u zemlji, razvijati svoje vještine i pridonijeti lokalnoj privredi. Gaming industrija nudi radna mjesta u različitim ulogama – od kreativnih pozicija poput dizajnera i pisaca, do tehničkih kao što su programeri i inženjeri, te poslovnih pozicija, uključujući menadžere i marketinške stručnjake.
Gaming centri, poput onog planiranog kroz projekt GAIN, stvaraju platformu za okupljanje ljudi s potencijalom da mijenjaju svijet mladih talenata, inovatora i poduzetnika. Ti centri nisu samo prostori za rad; oni postaju inkubatori ideja, laboratoriji inovacija i mostovi koji povezuju lokalnu industriju s globalnim tržištima. U njima se stvara prostor za interdisciplinarnu saradnju, gdje umjetnici, programeri, audio inžinjeri, animatori i mnogi drugi mogu raditi zajedno na stvaranju novih svjetova i iskustava. Kroz ovakve centre, Bosna i Hercegovina ima priliku razviti svoju gaming industriju, koja ne samo da privlači investicije, već i doprinosi kulturnom bogatstvu i globalnoj prepoznatljivosti.
Gaming industrija već sada transformira privrede širom svijeta, a potencijal je ogroman i za Bosnu i Hercegovinu. Na kick-off konferenciji u Mostaru zaključeno je da BiH ima talent, kreativnost i resurse potrebne za rast u ovom sektoru. No, za ostvarenje ovog potencijala potrebna je saradnja – između industrije, akademije i javnog sektora.
Gaming industrija donosi priliku koju Bosna i Hercegovina ne smije propustiti. Ako ste zainteresirani za razvoj gaming industrije, imate ideju ili želite postati dio ove revolucije, kontaktirajte INTERA Tehnološki park na adresi gaming@intera.ba. Vrijeme je da zajedno gradimo budućnost u kojoj gaming nije samo zabava, već i temelj privrednog i kulturnog razvoja, navodi se u saopćenju iz Tehnološkog parka ”Intera”.
(Mostarski.ba)
■ Povezano
Poslodavci imaju potrebu za zapošljavanjem stranih radnika, potrebno pojednostavniti proces
Porezni obveznici FBiH u periodu januar-novembar uplatili više od 7,2 milijarde KM javnih prihoda
FIPA uručila plakete najznačajnijim stranim investitorima u BiH za 2024
U Federaciji BiH na Crni petak potrošeno 275 miliona KM