Categories: BiH|Published On: 14/10/2022|

“Good hackathon”, takmičenje u programiranju aplikacija o društveno korisnim temama

Fondacija Telemach i Elektrotehnički fakultet organizatori su događaja “Good Hackathon” u Sarajevu, u čijem toku će se u naredna dva dana studenti s elektrotehničkih i drugih srodnih fakulteta iz cijele Bosne i Hercegovine takmičiti u dvadesetčetvorosatnom programiranju aplikacija čije će teme biti iz kategorije društveno korisnih.

Takmičenje počinje sutra, a najbolji timovi će biti proglašeni u nedjelju.

Za tim koji postigne prvo mjesto predviđeni su novčana nagrada od 500 KM po članu i studijska posjeta kompaniji United Cloud u Beogradu, vodećem inovativnom razvojnom centru United Groupa.

Drugoplasirani tim će dobiti 400 KM po članu, a treći po 300 KM.

Studenti takmičari su se okupili popodne u Sarajevu na uvodnom predavanju pred sutrašnji početak natjecanja, a Jovana Lukić, CSR direktorica kompanije United Group, izjavila je novinarima da projekte korporativne društvene odgovornosti u Bosni i Hercegovini, ova grupa realizira putem Telemach fondacije i da djeluje na tri stuba strategije društveno odgovornog poslovanja – obrazovanju, zaštiti životne sredine i pomoći u uvjetima nedaća koje pogađaju veliki broj ljudi – pandemijama, požarima i sl.

– Good hackathon smo organizirali u Sarajevu za studente elektrotehničkih i drugih srodnih fakulteta. Oni su došli iz cijele Bosne i Hercegovine i imat će mogućnost da se oprobaju, pokažu znanje u programiranju te odgovore na jedan od dva zadatka, programiraju aplikaciju koja će, nadam se, moći da bude i primjenjiva u BiH – rekla je Lukić.

Ona posebno naglašava da se u okviru United groupE, na kom god tržištu posluje, traže projekti važni za lokalnu zajednicu iz neke od navedenih tri oblasti, dok je u BiH, grupa najviše usmjerana na obrazovanje te pronalazi, osmišljava i realizira projekte s partnerima koji će na neki neformalan način doprinijeti obrazovanju mladih.

– Ovog puta, Telemach fondacija sarađuje s Elektrotehničkim fakultetom u Sarajevu i zajedničkim snagama ćemo realizirati hackathon koji ima čak 15 izabranih timova od nekoliko desetina prijavljenih. Veoma je važno reći da ove projekte radimo konstantno, odnosno da smo tu za zajednicu, da smo tu da ulažemo u zajednicu u kojoj živimo i radimo, tako da je hackathon samo jedna od aktivnosti, a od Telemach fondacije odnosno Telemacha može se očekivati mnogo lijepih aktivnosti, mnogo novih projekata – riječi su Jovane Lukić.

Student Faris Begić, jedan od učesnika takmičenja, novinarima je kazao da je hackathon jedna od unikatnih prilika za studente Bosne i Hercegovine jer upravo na takvim događajima oni mogu da pokažu vlastite vještine, nauče nešto novo i razviju vlastite konekcije.

– Period od 24 sata veoma je intenzivan za razvijanje aplikacije, ali smatram da će nakon ovoga, svako od nas imati nešto jako dobro iza sebe. Neka najbolji pobijedi – kazao je Begić.

Maja Tursunović, direktorica Telemach fondacije, naglašava želju organizatora da “Good hackathon” postane tradicionalna manifestacija kao pokazatelj kakav kapacitet se krije u mladima Bosne i Hercegovine.

– Manifestacija se zove Good hackathon upravo zato što ćemo kroz tehnološka rješenja, doći do odgovora na određena pitanja koja će doprinijeti društvenoj odgovornosti – rekla je Tursunović.

Ne želeći zasad otkrivati teme za takmičare jer će to biti obznanjeno tek sutra, ona naglašava da je suština da društvena odgovornost, odnosno sve što poboljšava kvalitet života u Bosni I Hercegovini, može biti riješeno i angažmanom mladih geniljalnih ljudi, učesnika ovog takmičenja, koji će njihova rješenja i digitalizirati.

Dakle, cilj je povezati poboljšanje života u lokalnoj zajednici odnosno na višim nivoima, s digitalizacijom i onim što će olakšati građanima da imaju kvalitetnije obrazovanje, čistiji okoliš i sl., poručila je Tursunović.

(fena)

Related Posts