Categories: Kultura|Published On: 30/1/2024|

Institucije kulture u 2023. godini/ Pozorište lutaka Mostar

Zahvaljujući raznovrsnim aktivnostima institucija kulture, Mostar je u prošloj 2023. godini imao bogat kulturni život.

Građani Mostara, ali i brojni turisti tokom cijele godine, a posebno tokom ljeta uživali su u raznovrsnim programima u kojima je bilo ponešto za sve uzraste i generacije.

U saradnji sa institucijama kulture portal Mostarski.ba svakim radnim danom će podsjetiti na njihove aktivnosti i najznačajnije programe u 2023. godini.

Danas donosimo izvještaj o sadržajima i programima koje je u prošloj godini priredilo Pozorište lutaka Mostar.

Pozorište lutaka u Mostaru u 2023. godini ostvarilo je sve svoje zacrtane ciljeve i čak, na mnogo načina, prevazišlo sva očekivanja koja su pred njega bila postavljena od njihove najmlađe publike i vjernih pratilaca njihovog rada i velikih uspjeha koje ova pozorišna kuća bogate tradicije uvijek iznova postiže.

Pozorište lutaka u prošloj je godini imalo četiri vrlo uspješne i raznorodne premijere.

Prva premijera bila je predstava Dječijeg dramskog i lutkarskog studija “Jedi zdravo, šetaj pravo”, koja je, nakon četveromjesečnog rada, izvedena na kraju školske godine. U njoj je igralo sedamnaestero djece iz mostarskih osnovnih škola, koja se u ovom Studiju, uz profesionalno vodstvo Adele Lerić i Nedžada Maksumića, uče glumi, lutkarstvu, pravilnom govoru i lijepom pokretu, a sve to kako bi svojim vršnjacima, prijateljima i roditeljima pokazali sve vještine koje su tokom rada s mostarskim lutkarima stekli i oslobodili sve talente kojima raspolažu.

Odmah nakon te premijere, početkom jula prošle godine, održana je premijera predstave “Žena Jevrejka” prema tekstu Bertolta Brechta u režiji Nedžada Maksumića, umjetničkog direktora Pozorišta lutaka. Ova predstava bila je prva premijera novouspostavljene Večernje scene, namijenjene klasičnom i eksperimentalnom pozorišnom repertoaru i odrasloj teatarskoj publici. Sa angažovanjem novih, mladih glumaca u ansamblu ovog Pozorišta otvorila se mogućnost za početak rada ovakve, nove scene koja bi trebala postati pravo osvježenje u mostarskoj pozorišnoj svakodnevici. Na ovoj predstavi angažirani su i spoljni saradnici, istaknuta bosanskohercegovačka scenografkinja i kostimografkinja Sabina Trnka i autor originalne scenske muzike, kompozitor Atilla Aksoj.

Već početkom oktobra počeo je rad na novoj lutkarskoj premijeri za najmlađu publiku, prema tekstu slovenačke književnice Saše Eržen, u režiji Silvana Omerzua, lutkarskog umjetnika iz Ljubljane, koji je sam kreirao scenografiju i lutke, a autor scenske muzike za predstavu bio je Vasko Atanasovski. Posljednja premijera u prošloj godini bila je tradicionalna novogodišnja predstava sa Djeda Mrazom i podjelom paketića za svu djecu Mostara. Ovaj razigrani i raspjevani igrokaz pod nazivom “Dolazi nam Djeda Mraz”, nastao je prema tekstu i u režiji Nedžada Maksumića.

Osim ove četiri premijere, Pozorište lutaka učestvovalo je na više značajnih festivala u zemlji i inostranstvu, od kojih valja posebno istaći najveći i najstariji festival za djecu na ovim prostorima, Međunarodni festival djeteta u Šibeniku, u Hrvatskoj, na kojem je Pozorište lutaka, kao jedino gostujuće pozorište iz regiona, na glavnoj festivalskoj sceni, u centru grada, izvelo svoju višestruko nagrađivanu predstavu “Zlatokosa”, u režiji Jelene Đorđević. Vrijedi istaći i dva gostovanja u Crnoj Gori, u okviru kojih je Pozorište lutaka gostovalo u Herceg Novom, Tivtu, Petrovcu, Nikšiću, kao i na velikom Međunarodnom festivalu lutkarstva u Podgorici, gdje je, na izvedbi predstave “Zlatokosa”, u prepunoj sali, počasni gost bio i predsjednik Republike Crne Gore, gospodin Jakov Milatović. Ova predstava je na tom Festivalu osvojila i

Nagradu za najbolju dramaturgiju.

Brojne su izvedbe predstava, gostovanja i učešća na domaćim i međunarodnim festivalima lutkarstva ovog mostarskog Pozorišta koje pod istim imenom preko 70 godina pronosi ime svoga grada širom svijeta.

Upravo povodom tog jubileja, u saradnji sa izdavačkom kućom “Dobra knjiga” iz Sarajeva, Pozorište lutaka objavilo je i knjigu pozorišnih tekstova za djecu Nedžada Maksumića “Šuma na kraju svijeta”, u kojoj su sabrani tekstovi ovog autora uprizoreni na sceni Pozorišta lutaka.

Posebno treba istaknuti i Treći festival lutkarske umjetnosti (FLUM) koji je postao nezaobilazan lutkarski praznik u kalendarima brojnih najznačajnijih svjetskih lutkarskih pozorišta. Na ovom Festivalu bilo je preko stotinu gostiju iz cijelog svijeta, lutkarskih majstora i čarobnjaka sa svih kontinenata, najistaknutijih članova svjetske lutkarske asocijacije UNIMA, koji su u Mostaru, na ovom Festivalu, pronašli svoj novi dom, divno mjesto za druženje i razmjenu teatarskih i lutkarskih iskustava. Tako je FLUM postao nezaobilazno mjesto na svjetskoj mapi lutkarske umjetnosti. Bogat prateći program Festivala, promocije knjiga, razgovori sa istaknutim svjetskim lutkarima, seminari i predavanja o raznim temama, samo su potvrdili visok dostignuti nivo ove lutkarske svečanosti.

Grand Prix za najbolju predstavu, koji nosi naziv “Zlatni svitac” i druge nagrade ovog Festivala postale su tako vrlo poželjan cilj mnogih svjetskih lutkarskih kuća, koje se u ogromnom broju prijavljuju za zvaničnu, takmičarsku konkurenciju FLUM-a. Već nakon trećeg izdanja ovog Festivala on je prerastao u jedan od najznačajnijih datuma u kalendaru UNIMA-e.

Pored produkcijskih uspjeha Pozorište lutaka u Mostaru riješilo je i dugogodišnji problem Majstorske radionice koja je obnovljena kroz projekat “Mostar – Prostori koji pokreću”. U sklopu ovog projekta uspostavljen je i novi izložbeni sadržaj u dvorištu Pozorišta, Muzej lutaka, u kojem našim posjetiocima prezentujemo bogatu lepezu lutaka iz fundusa ove kuće.

U ovoj godini Pozorište je planiralo čak pet premijera, mnoga gostovanja, važne festivalske nastupe kod nas i u inostranstvu, svoj Četvrti, još veći i bogatiji FLUM, serije predstava za djecu vrtićkog i školskog uzrasta, ali i još mnogo lijepih iznenađenja za svoju vjernu publiku.

(Mostarski.ba)

Related Posts