Categories: Izdvojeno, Svijet|Published On: 24/6/2022|

“Istorijski trenutak” za Ukrajinu i Moldaviju

Evropska unija je dodijelila u četvrtak, 23. juna, Ukrajini i Moldaviji status kandidat za članstvo u ovoj organizaciji.

Time je pokrenut potencijalno višegodišnji proces koji bi mogao da udalji ratom zahvaćenu Ukrajinu od uticaja Rusije i da je čvršće poveže sa Zapadom.

Predsjednik Evropskog Vijeća Charles Michel je ovo nazvao “istorijskim trenutkom”, prenosi Radio Slobodna Evropa.

“Današnji dan označava ključni korak na vašem putu ka EU…Naša budućnost je zajednička,” naveo je Michel.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u četvrtak da je uvjerena da će Ukrajina i Moldavija krenuti što je brže moguće u sprovođenje neophodnih reformi.

“Ne može biti boljeg znaka nade za građane Ukrajine, Moldavije i Gruzije u ovim teškim vremenima,” rekla je ona novinarima na marginama samita EU u Briselu nakon što su obje zemlje dobile status kandidata za članstvo u EU, dodajući da još uvijek treba da urade domaći zadatak.

“Duboko sam uvjerena da naša odluka koju smo danas donijeli jača sve nas. Ona jača Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju pred ruskom agresijom,” rekla je ona.

“I to jača Evropsku uniju jer još jednom pokazuje svijetu da je Evropska unija ujedinjena i jaka u suočavanju sa vanjskim prijetnjama,” dodala je von der Leyen.

Ukrajina je podnijela zahtjev za članstvo u EU manje od sedmicu dana nakon što je Rusija izvršila invaziju na nju 24. februara.

Odluka lidera 27-članog bloka da Ukrajini daju status kandidata u četvrtak je bila neuobičajeno brza za EU. Ali rat i zahtjev Ukrajine za skraćenom procedurom ubrzali su postupak.

Ukrajina će morati obuzdati korupciju u institucijama i sprovede druge reforme.

Hrvatski premijer Andrej Plenković je čestitao dodjeljivanje statusa kandidata Ukrajini i Moldaviji.

EU je takođe dala status kandidata Moldaviji, koja se graniči sa Ukrajinom.

Na tom putu, Moldavija će morati sprovesti reforme u oblastima kao što su borba protiv korupcije, organizovanog kriminala, jačanje ljudskih prava i vladavine prava.

Od sticanja nezavisnosti 1991. godine, Moldavija je opterećena raširenom korupcijom i uticajem moćnih oligarha. Često se smatra da je zaglavljena u limbu između proruskih snaga i onih, poput prozapadne predsjednice Maje Sandu.

U aprilu su tenzije u zemlji porasle nakon niza eksplozija u Pridnjestrovlju — separatističkom regionu Moldavije koju podržava Rusija, gdje Rusija ima oko 1.500 vojnika — i izazvale strah da bi mogla biti uvučena u rat.

Pridnjestrovlje ima oko 470.000 stanovnika i pod kontrolom je separatističkih vlasti od građanskog rata 1992. godine.

Ulazak u EU ne bi ponudio Moldaviji, koja je ustavno neutralna, nikakve sigurnosne garancije poput članstva u NATO-u.

Gruzija, koja je takođe podnijela zahtjev za članstvo u EU ranije ove godine, priznata je kao “perspektivna” članica, naveo je Michel na Twitteru.

EU je “spremna dodijeliti status kandidata čim se ispune postavljeni prioriteti”, rekao je Michel.

(RSE)

Related Posts