Istraživanje: Debalans Bošnjaka i u državnim policijskim agencijama
Istraživanje koje je pripremio i javnosti predstavio Media centar Islamske zajednice otkriva poražavajući debalans Bošnjaka u institucijama države Bosne i Hercegovine.
Od analizirane 72 institucije, sa sjedištem u entitetu RS, Mostaru i Sarajevu, Bošnjaci su u debalansu u 59 institucija uzimajući u obzir broj koji im pripada prema zakonima Bosne i Hercegovine. Od ukupnog broja zaposlenih, manje ih je na 717 pozicija.
Debalans Bošnjaka prisutan je i u policijskim organima Bosne i Hercegovine.
Za razliku od drugih institucija države, koje kao osnovu za zapošljavanje u službi koriste Popis stanovništva iz 2013. godine, struktura policijskih službenika u policijskim organima odražava nacionalnu strukturu stanovništva Bosne i Hercegovine prema popisu stanovništva iz 1991. godine. Tako nalaže Zakon o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine, član 4.
Prema Popisu stanovništva iz 1991. godine u Bosni i Hercegovini je bilo 43,5% Bošnjaka, 31,2% Srba, 17,4% Hrvata, i 7,9% Ostalih. I to, Jugosloveni 5,54%, a Ostali i drugi 2,36%.
U pet od sedam policijskih organa nedostaje ukupno 54 Bošnjaka budući da bi broj Bošnjaka morao biti znatno veći i to: u Graničnoj policiji na 24 pozicije, u SIPA-i na 12 pozicija, Službi za poslove sa strancima na sedam pozicija, Agenciji za forenzička ispitivanja i vještačenja na pet pozicija, te šest pozicija u Agenciji za školovanje i stručno usvršavanje kadrova Bosne i Hercegovine.
U Direkciji za koordinaciju policijskih tijela Bosne i Hercegovine i Agenciji za policijsku podršku Bosne i Hercegovine Bošnjaka je više nego što zakon propisuje, ali to ne umanjuje podatak da ih nedostaje 54 u ostalih pet policijskih organa, jer se nacionalna struktura policijskih i državnih službenika i zaposlenika odnosi za svaki pojedini organ.
Đani Rahimić predsjednik novog saziva Gradskog vijeća Grada Mostara
Mario Kordić novi-stari gradonačelnik Mostara
“Umišljena bubamara” u subotu u Lutkarskom kazalištu Mostar
Počela Caritasova kampanja ‘Inkluzija počinje riječima’
FMON podržava projekte vrijedne preko 420.000 KM za unapređenje obrazovanja
■ Povezano
Počela Caritasova kampanja ‘Inkluzija počinje riječima’
FMON podržava projekte vrijedne preko 420.000 KM za unapređenje obrazovanja
Direktor Agencije za certificiranje halal kvalitete BiH učestvovao na World Halal Summitu
Dvodnevna sjednica Upravnog odbora PIC-a danas počinje u Sarajevu – Tema trenutna situacija u BiH