Categories: Sport|Published On: 6/1/2024|

Loše provjere pred Euro: I Rumunija nadigrala rukometaše BiH

Iako je Yellow cup trebao poslužiti za uigravanja i podizanje samopuzdanje, naši rukometaši su nas razočarali

Rukometna reprezenatacija Bosne i Hercegovine nastup na Yellow cupu okončala je trećim porazom. Nakon poraza od Argentine (23:32) i Švicarske (21:39), naš tim je danas nadigrala Rumunija, koja je slavila rezultatom 29:19.

Nakon što su meč sa Švicarskom meč propustili Nedim Hadžić i Mario Pavlak, danas nisu igrali ni Senjamin Burić ni Marko Panić, također zbog povreda. No, neigranje ova četiri rukometaša nije, ne može i ne smije biti opravdanje za loše igre. Reprezentacija je ipak nivo na kojem se mora davati više od maksimuma, nivo na kojem se nedostatak kvaliteta, koji je kod nas očigledan, mora nadoknaditi borbom. Bezvoljno kretanje po terenu ne bi se smjelo dešavati, a dešava se cijeli ovaj turnir, koji je trebao poslužiti za dizanje samopouzdanje, a poslužit će da samopouzdanje padne.

U prvom poluvremenu, za razliku od prva dva meča, naša odbrana je djelovala mnogo bolje i agresivniji, no u napadu smo bili katastrofalni. Prvi dio je završio 10:6 u korist Rumunije, ali je naša selekcija u prvih 25 minuta postigla samo tri gola, te još tri u posljednjih pet minuta.

Za razliku od prvog dijela u nastavku smo nešto bolje zaigrali i u napadu, pa smo za 10 minuta postigli pet golova i na ulasku u 41. minuti bilo je 15:11 za Rumune. Nakon toga je uslijedilo nekoliko grešaka našeg tima, pa je Rumunija serijom od 3:0 otišla na 18:11. Na 15 minuta do kraja Rumunija je vodila sa 20:12, pa je selektor Smajlagić bio primoran da pozove minutu odmora.

No, do kraja meča nismo se pokazali u najboljem svjetlu, nego je Rumunija uspjela da ode i na prednost od dvocifrenog broja golova. Luka Knežević je bio najefikasniji igrač BiH sa četiri gola, a Mirko Herceg, Adi Mehmedćehajić, Dino Hamidović, Luka Perić i Vladan Đurđević su dodali po tri. Adin Faljić dodao je jedan gol. Benjamin Burić je sakupio pet, a Admir Ahmetašević dvije odbrane.

Naši rukometaši će u Švicarskoj ostati još dva dana, a u utorak putuju za Mannheim, gdje će 11. januara igrati meč protiv branioca titule prvaka Evrope Švedske. Dva dana kasnije igramo protiv Nizozemske, a grupnu fazu ćemo okončati 15. januara protiv Gruzije.