Medžida Pehilj za Mostarski.ba: Nadam da će “Bistra rijeka” postati dio kulturne baštine Mostara

Foto: Mostarski.ba
Nakon razgovora sa Medinom Mrndžićem i Mirsadom Pucom o kasidi “Bistra rijeka” kontaktirali smo Medžidu Pehilj, članicu hora Ansambla “Ornament”.
“Ilahije i kaside su tradicionalni bošnjački pjesnički oblici koji su duboko ukorijenjeni u kulturnoj i vjerskoj tradiciji islamskog svijeta, a Mostar u vezi s tim sa svojom bogatom historijom, duhovnim naslijeđem i značajem za islamsku zajednicu kao simbol duhovnosti, ljepote i kulturnog identiteta i ima mnogo šta za ispričati. Kasida “Bistra rijeka” je povezala naš Izvor, koji ima više značenja, mjesto početka Objave Kur’ana koji je došao cijelom čovječanstvu, pa onda najljepši grad za koji smo vezani rođenjem, naš Mostar. Mostar slavi na poseban način i izražava duboke vjerske emocije, ljubav prema Božijem stvaranju i odanost vjeri kako kaže u dijelu kaside od izvora pa do ušća sve je volja Gospodara”, kaže Medžida za Mostarski.ba.
Naša sagovornica očekuje da će “Bistra rijeka” postati dio kulturne baštine mog Mostara.
“Interpretirajući ovu kasidu nastojala sam melodijom dočarati emociju mog Mostara, Starog mosta i ljepoticu Neretvu kao simbol otpora, snage, ljubavi, prkosa i ponosa, željela sam dočarati čvrstinu vjere, ljubavi prema domovini, kako se voli i čuva domovina, te naglasiti i povezanost sa Gospodarom, Stvoriteljem svega stvorenog. Nadam da će Bistra rijeka postati dio kulturne baštine mog Mostara. Moram priznati da mi je izuzetno drago i sretna sam što je ova kasida privukla i mlađe generacije, te što mogu osjetiti ljubav u svakom otpjevanom stihu. Želim naglasiti da se ponosim dijelom kaside u kojem se spominje i Karađoz-begova medresa sa kojom sam posebno vezana i koja je obilježila dio moga života, koja me je sa mojom porodicom usmjerila na pravi put, te se ovom prilikom zahvaljujem direktoru, profesorima i svim zaposlenicima moje medrese,” dodaje Medžida.
Medžida se ovom prilikom zahvaljuje organizacionom odboru manifestacije “Ramazan u Mostaru”, Gradu Mostaru, Medžlisu Islamske zajednice Mostar, Preporodu Mostar, Centru za kulturu Mostar, Kulturnom centru Mostar Sjever i Turističkoj zajednici Grada Mostara koji iz godine u godinu rade odličan posao, te mjesec Ramazan sve više približavaju građanima, a manifestaciju čine prepoznatljivom u našoj domovini Bosni i Hercegovini i koji su prepoznali ovu kasidu i učinili je možda i zaštitnim znakom ovogodišnje manifestacije.
Medžida Pehilj, rođena i odrasla u Mostaru, završila je Karađoz-begovu medresu, gdje je bila aktivan član hora. Tokom školovanja, istakla se svojim vokalnim talentom, a poseban pečat ostavila je izvođenjem kaside “Bistra rijeka” na svečanoj akademiji 379. generacije Karađoz-begove medrese. Njeno izvođenje kaside izazvalo je snažne emocije kod prisutnih i privuklo veliku pažnju.
Na inicijativu Safeta Oručevića, “Bistra Rijeka” je snimljena u studiju i time dobila širu prepoznatljivost, a na poseban način je doživljena na Starom mostu prilikom otvaranja manifestacije “Ramazan u Mostaru”.
Medžida nastavlja njegovati ljubav prema duhovnoj muzici, doprinoseći očuvanju i promociji islamske tradicije kroz svoj glas i interpretaciju. Sada je aktivan član hora Ansambl Ornament. Medžida je trenutno student Ekonomskog fakulteta u Mostaru.
(Mostarski.ba)
Studenti poručili: Iskoristili su zadnjeg keca u rukavu, mi imamo još tri špila
Spasilačka akcija u dolini Neretvice: Policija i dobrovoljci izvukli zaglavljene njemačke turiste
Bh. teniser osvojio turnir u Hrvatskoj
Velež remizirao u Posušju
Sud BiH sutra raspisuje potjernicu, da li će se Stevandič vratiti u BiH?