Categories: BiH|Published On: 31/5/2023|

Mijatović: Krajnje je vrijeme da se izgradi spomen obilježje ubijenoj djeci Prijedora

Povodom obilježavanja Dana bijelih traka u Prijedoru, povjerenica Vijeća Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović ponovila je važnost obezbjeđivanja prava porodica hiljada žrtava ratnih zločina i teških kršenja ljudskih prava počinjenih u ovom gradu između 1992. godine. i 1995. godine, uključujući i 102 djece, i njihovog prava na uspomene i pomen svojih najmilijih.

Povjerenica Mijatović je naglasila obavezu svih da čuvaju sjećanje na ove žrtve.

Lokalne vlasti u Prijedoru, koji se nalazi u entitetu Republika Srpska, još od 2014. godine odbijaju da izađu u susret višestrukim zahtjevima porodica, kojima se pridružuju aktivisti koji stoje iza Dana bijelih traka, za izgradnju spomen-obilježja ubijenoj djeci Prijedora, dok se obilježavanje Dana bijelih traka suočava sa sistemskim opstrukcijama tokom obilježavanja svih proteklih godina.

Povjerenica Mijatović je ranije osudila zabranu lokalnih vlasti da se održi mirni marš u čast žrtvama i njihovo kontinuirano odbijanje da se u Gradskom vijeću raspravlja o izgradnji spomen-obilježja djeci Prijedora ubijenoj u ratu.

– Pozivam vlasti u Prijedoru da konačno uklone sve pravne i političke barijere koje stoje na putu izgradnje spomen-obilježja ubijenoj djeci Prijedora. Izražavam solidarnost sa porodicama i odajem počast njihovoj hrabrosti i upornosti da njihova djeca ne budu zaboravljene žrtve rata. Izražavam spremnost da radim sa lokalnim vlastima, porodicama i organizacijama civilnog društva, kako bi ova važna inicijativa postala stvarnost što je prije moguće – izjavila je Mijatović.

Naglasila je da vlasti treba da omoguće inicijative za obilježavanje komemoracije koje čuvaju sjećanje na žrtve zločina počinjenih tokom rata.

– Odavanje počasti djeci je posebno važno, jer se djeca često zanemaruju u inicijativama obilježavanja sjećanja. Bez sjećanja na prošlost, a posebno na zločine počinjene nad najugroženijim članovima društva, nema izgleda za bolju budućnost. Moramo se sjećati onoga što se dogodilo i priznati i ispraviti patnju žrtava i preživjelih u ratu pravilnim i dostojanstvenim obilježavanjem sjećanja – podvukla je Mijatović.

Upozorila je da odbijanje suočavanja sa bolnim iskustvima zločina iz prošlosti također ima dalekosežne posljedice na društvo u cjelini.

– Mlade generacije zaslužuju da uče o prošlosti iz više perspektiva, kako se ne bi perpetuirale predrasude, mržnja i neprijateljstva iz prošlosti. Organizacijama civilnog društva i aktivistima treba dati prostor i podržati ih u radu na komemorativnim inicijativama, uključujući javna okupljanja na kojima se priznaje stradanje žrtava, posebno djece, u ratu – naglasila je Mijatović u svojoj izjavi povodom obilježavanja Dana bijelih traka.

Polaganjem 102 bijele ruže u obliku kruga, koje predstavljaju čistoću, nevinost i poniznost, svaka sa imenom ubijenog djeteta, roditelji i aktivisti će danas obilježiti Dan bijelih traka u Prijedoru.

Oni se već devet godina bore sa gradskim vlastima kako bi se ubijenoj djeci Prijedora podigao spomenik.

Ta inicijativa prvi put je upućena Gradu Prijedoru još 2014. godine, kao molba za priznanjem i sjećanjem na neizrecivi zločin koji se dogodio tokom rata.

U zločinima u Prijedoru i okolnim mjestima ubijeno je 3.176 osoba, među kojima je 102 djece.

Oko 30.000 stanovnika Prijedora nesrpske nacionalnosti prošlo je kroz logore Trnopolje, Omarska i Keraterm. Posmrtni ostaci oko 600 ubijenih još uvijek nisu pronađeni.

(Fena)

Related Posts