Foto: Ilustracija

Categories: Svijet|Published On: 7/3/2024|

Mikroplastika je svuda oko nas, u čaju koji naručite u kafiću, vodi, hrani, hirurzi je pronašli u arterijama

Mikroplastike ima svuda. Ima je u čaju koji ste naručili u kafiću, u vodi, hrani, u našim krvnim žilama te čak i u posteljici.

Svake sedmice udahnemo mikroplastike koliko je ima u jednoj kreditnoj kartici. Ne možemo je više izbjeći, stoga je jako bitno shvatiti kako prisutnost ovih stranih mikročestica utječe na naš organizam.

U većini slučajeva naučnici su proučavali utjecaj mikroplastike u laboratorijskim uvjetima; u replikama organa i kod miševa, kako bi stekli dojam o tome kakav bi efekt ona mogla imati na ljudsko tijelo.

Utvrdili su da mikroplastika može izazvati upalu i oksidativni stres u srčanim ćelijama, oslabiti rad srca, promijeniti broj otkucaja i stvoriti ožiljke na srcu miševa.

No koncentracije čestica u tim studijama možda ne pokazuju koliko smo mi uistinu izloženi mikroplastici tokom svakodnevnih aktivnosti. Stoga su istraživanja provedena na ljudima od velike važnosti, piše Science Alert.

Stručnjaci iz Italije su tokom novog istraživanja otkrili komadiće plastike u masnim naslagama koje su hirurški uklonili iz pacijenata sa začepljenim arterijama i ustanovili da oni mogu biti povezani s većim rizikom od srčanih bolesti, moždanog udara i smrti.

– Od 304 pacijenta kojima je čišćena glavna arterija na vratu 58 posto ih je u plaku koji oblaže krvnu žilu imalo mikroskopske i nanoskopske komadiće plastike s oštrim rubovima. Među njima su se nalazili polietilen i polivinil hlorid (PVC) – rekao je kardiolog Raffaele Marfella sa Univerziteta Campania u Napulju.

Polietilen je vrsta plastike od koje se pravi većina vrećica i boca za jednokratnu upotrebu. PVC se koristi za izradu vodovodnih cijevi, plastičnih boca, podova…

Marfella i njegove kolege su se zapitali kakav je rizik od moždanog i srčanog udara te smrti kod pacijenata s mikroplastikom u plaku i kod onih koji je nemaju.

U istraživanju su posmatrali 304 pacijenta, s time da su 257 pratili tokom razdoblja od 34 mjeseci. Otkrili su da je 58 posto posto njih u plaku iz arterija imalo mjerljive količine polietilena, a 12 posto PVC-a.

Dodatno, ustanovili su da su pacijenti s mikroplastikom u plaku imali dvostruko veću vjerovatnost da će doživjeti moždani udar, nefatalni srčani udar ili smrt nego oni koji nisu u naslagama imali ove sićušne čestice.

Istraživanje naziva “Microplastics and Nanoplastics in Atheromas and Cardiovascular Events” objavljeno je u časopisu New England Journal of Medicine.

Agencije

Related Posts