Muzička škola I i II stupnja Mostar reagovala na vijećničko pitanje

Saopćenjem za javnost danas se oglasila Muzička škola I i II stupnja Mostar, kako bi, kako ističu demantovali vijećničko izlaganje Sanela Žuljevića na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara.
Podsjetimo, Žuljević je obraćajući se vijećnicima zatražio informacije dokle se došlo sa obnovom, kao i razloge neusaljavanja Muzičke škole u novu-staru zgradu.
U saopćenju se kaže:
Prije svega moramo naglasiti da smo jako zahvalni vijećniku Sanelu Žuljeviću koji je uputio vijećničko pitanje na 4. sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara održanoj 27.02.2025. godine. U istom je postavljeno pitanje odgovornosti propadanja Muzičke škole u Mostaru, kao i pitanje kada će se navedeni prostor konačno staviti u funkciju, te ukoliko prostor ne žele Muzičke škole onda hoće Elektrotehnička škola ili neko treći.
Stoga, u cilju istinitog informisanja javnosti demantujemo sljedeće navode:
„Ako ne žele Muzičke škole onda hoće Elektrotehnička škola ili neko treći.“
Naprijed navedeno demantujemo sa sljedećim činjenicama:
Od 2010. godine do danas su bile upućene tri veoma ozbiljne inicijative od strane Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a, Odjela za društvene djelatnosti Grada Mostara, OSCE-a i Grada Mostara za prelazak škola u svoju zgradu koja je obnovljena sa ciljem da bude zajednički dom Muzičke i Glazbene škole, a ne dom beskućnika i narkomana. Zgrada je odavno trebala biti ispunjena pjesmom i svirkom mladih umjetnika.
Kao kruna svega 2019. godine održan je zajednički koncert učenika muzičkih/glazbenih škola ispred zgrade na Musali.
Također, Evropska unija je zatražila ukidanje segregacije u školama u prijedlogu neformalnog dokumenta Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji pa su izrađeni zajednički Nastavni planovi i programi. Isti su dobili potrebnu saglasnost od strane Pedagoškog zavoda, dok je Zavod za školstvo bio suzdržan i istu je uskratio što je najbolji primjer osporavanja ukidanja segregacije.
U 77 godina postojanja naša škola pričala je mnoge priče, ali nijedna od tih priča nije da ne želimo svoj prostor nazad. Od potpunog devastiranja 1992. godine, pa do organizacije nastave po kućama i mjesnim zajednicama sa kadrom koji se zatekao u razrušenom gradu danas smo došli do toga da se cjelokupna nastava Muzičke škole I i II stupnja Mostar (osnovne i srednje škole) organizuje u zgradi M.C. „Pavarotti u pet učionica koje su nam dodijeljene od Grada Mostara. Koristimo i dodatne učionice koje nam nesebično ustupi M.C.Pavarotti na čemu smo im neizmjerno zahvalni.
U nezavidnim uslovima za rad naša škola, pred našim očima, iz dana u dan, iz godine u godinu raste, ali se i susreće sa mnogim izazovima. Izazovima rada po hodnicima, bez dovoljnog broja učionica, bez zbornice, dovoljnog broja instrumenata, nototeke, jednom riječju bez vlastite zgrade.
Ali bez obzira na sve mi smo čarobnjaci – čuda radimo, pružamo našim učenicima obrazovanje i u neljudskim uslovima postižemo vrhunske rezultate.
Mi želimo samo ono što zaslužujemo – školu dostojnu školovanja učenika i rada profesora.
DA, želimo svoju školu, svoju zgradu – ne sutra, nego DANAS jer je već jučer bilo prekasno!
Jer škola nije samo zgrada, škola smo MI i nećemo odustati!
Stoga, u cilju istinitog informisanja javnosti i izbjegavanja eventualnih štetnih posljedica po ugled Muzičke škole I i II stupnja Mostar, zahtijevamo da se hitno objavi ovaj demanti, navodi se u saopćenju kojeg potpisuje Direktor Mustafa Šantić i kolektiv Muzičke škole I i II stupnja Mostar.
(Mostarski.ba)
Širom svijeta se obilježava Dan Kudsa: Borba za prava Palestinaca je univerzalna vrijednost
‘Koalicija voljnih’ sastaje se sa Zelenskim u Parizu radi podrške Ukrajini
Voda još uvijek nije za piće
Sud BiH od Interpola zatražio raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem
Dominacija na startu proljetnog dijela: Seniori Fortune sa tri pobjede u tri kola