Categories: Na današnji dan|Published On: 4/8/2023|

Na današnji dan – 04.8.

2002. – Ova godine se uzima kao zvanični početak Premijer lige BiH, sastavljene od klubova iz FBiH i RS. Iako je liga postojala od 2000. godine, kada su zajedno igrali klubovi samo iz FBiH.

Premijer liga Bosne i Hercegovine je najjača nogometna/fudbalska liga u Bosni i Hercegovini i sastoji se od 16 klubova. Svake sezone dvije ekipe ispadaju u Prvu ligu FBiH, odnosno 1. ligu Republike Srpske. Šampion Premijer lige BiH predstavlja BiH u prvom kolu kvalifikacija za evropsku ligu šampiona. Drugoplasirana ekipa i pobjednik kupa predstavljaju BiH u Evropskoj ligi. Premijer ligu organizuje Nogometni/Fudbalski savez BiH. Prvi šampion ove lige je bio fudbalski klub “Leotar” iz Trebinja.

 1992. – U sarajevskom naselju Hrasnica, vodila se bitka za fabriku “Famos” i naselja smještena uz nju. U toj bici, poginula su 23, a ranjeno je 17 pripadnika Četvrte Viteške motorizovane brigade, uglavnom mladih ljudi iz tog kraja. Neki od ranjenih branitelja su ostali teški invalidi. U Hrasnici, kod spomen-obilježja u naselju Lasica, svake godine obilježava se godišnjica bitke za Famos.

Preživjeli učesnici bitke za Famos, kao i članovi porodica poginulih, ističu da je to bila jedna od najtežih bitaka za odbranu Bosne i Hercegovine i Sarajeva. Naglašavaju njen ključni značaj, jer je onemogućeno srpskim snagama da prodru na slobodnu hrasničku teritoriju, ispod planine Igman, te krenu dalje ka Ilidži i Sarajevu.

Zahvaljujući odsutnom ratnom momentu od 4. avgusta 1992. godine, kada je “gorio Igman”, srpske linije su pomjerene unazad, a civilno mjesno stanovništvo pošteđeno mogućih još većih stradanja, rekao je jednom prilikom, Ernest Hodžić, jedan od učesnika bitke, osamnaestogodišnjak u vrijeme kad se dogodila.

“Da nismo to uradili, desila bi se druga Srebrenica” – njegove su riječi.

U napadu 1992. godine živote su dali: Ferid Kahvić – Ferkonja, Safet Toković – Poštar, Nihad Merdžanić – Zecko, Ibrahim Memić – Turbo, Asim Bašić – Drica, Nedžad Ibrahimović – Nećko, Mirsad Bećirović – Mica, Mustafa Isanović, Jasminko Pamuk, Murat Letić, Ibrahim Handžić, Mušan Džemidžić, Vahidin Kapo, Silvio Ivanić, Ferid Kicara, Muhidin Vatrić, Mehmed Andelija, Senad Gušić, Esad Salihović, Almir Avdić, Enes Alić, Miralem Hrnjica, Zorica Lerotić, Mehemed Džaltur, Bećir Muhić i Amir Bećirović.

Na susjednoj spomen-ploči ploči uklesana su imena šehida iz Lasice i drugih mjesta koji su branili Republiku Bosnu i Hercegovinu. To su: Elzedin Kahvić, Adil Tutun, Ernest Džaltur, Alija Hasečić, Ibrahim Bašić, Asim Lindov, Fadil Kahvić, Mehdija Kurtagić, Suvad Đuliman, Meho Zećo, Dervo Imamović, Jasmin Kolar, Salem Ibrahimović, Džemil Ćimpo, Ibrahim Šljivo, Fadil Džaltur, Sado Lučkin, Ifet Bašović, Suljo Kahvić, Smail Lokvančić, Hajrudin Kahvić, Adil Serdar, Fehim Bašalić, Jusuf Bublin, Bajro Lučkin, Refik Dedić, Ibro Šito, Ibro Medar, Muharem Delalić, Muharem Karić, Zaim Karić i Zahid Demir.

1737. – Desila se velika bitka između bošnjačke i austrijske vojske, kod Banja Luke, gdje je bošnjačka vojska izvojevala apsolutnu pobjedu. Smatra se da je bitka kod Banja Luke bila jedan od najvažnijih događaja u historiji Bošnjaka. Boj je trajao od podne pa do zalaska sunca. Bošnjaci su odmah na početku napali tako silovito da su za tren bile poremećene sve neprijateljske linije. Istovremeno su iz tvrđave provalili i branioci grada, pa je u redovima Austrijanaca nastao lom i potpuno rasulo. Mnogi su se neprijateljski vojnici ugušili u Vrbasu.

Pet juriša razbilo je austrijsku silu i natjeralo je u bijeg, ostavljajući 1.200 mrtvih uz veliko junaštvo bošnjačkih kapetana i boraca. Energični vezir Hećimoglu Ali-paša, predvidio je 1737. godine da će bez objave rata velika austrijska vojska od preko 14.000 vojnika napasti Bosnu. Na svoju ruku, sazvao je sve kapetane i ajane na vijećanje u Travnik.

Na ovom vijećanju, svi kapetani i ajani, prije svih, ultimativno zahtijevaju da se odmah izvrše sve pripreme za odbranu, bez znanja i saglasnosti Istanbula. Vezir je razglasio odbranu na teritoriji Bosne, te je brzo sakupio oko 10.000 vojnika na travničkom polju.

Svi kapetani u tadašnjoj bošnjačkoj vojsci su se odazvali pozivu.

Velikim junaštvom istakli su se čuveni sarajevski junak Hadži Ahmed Kandelija koji je sam  navalio na neprijateljske položaje sa topovima, pri tome napravši pravu pustoš, te Mehmed-beg Fidahić, koji je sa svojim borcima tako žestoko navalio na neprijateljsku konjicu da ju je u tren oka potpuno razbio.

Iz cijelog islamskog svijeta su stizale čestitke hrabrim Bošnjacima koji su cijenili činjenicu kako je malobrojnija i slabije opremljena bošnjačka vojska potpuno razvalila evropsku velesilu – Austriju. Zbog ovog poraza Austrija se nije usudila napasti Bosnu još narednih 150 godina.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba)

Related Posts