Categories: Na današnji dan|Published On: 13/12/2023|

Na današnji dan 13. 12.

1999. – Premijerno emitovanje FM JAM-a, prvog hip-hop radio showa u Bosni i Hercegovini.

FM JAM nastao je 13. decembra 1999. kao radijska emisija, čiji su voditelji bili Emir Alagić (DJ Soul) i Erol Tahirović. Kroz emisiju je predstavljena hip-hop kultura i muzika i ostvareni su prvi kontakti sa lokalnim umjetnicima.

Već u 2000. godini, povećanjem slušanosti radio emisije, desetine izvođača dobijaju priliku da svoj rad predstave širokom spektru publike putem radiostanica i web-portala. Ovo dovodi do prvih međusobnih saradnji brojnih izvođača te nastanku po prvi put organizovane i ujedinjene hip-hop scene Bosne i Hercegovine.

Među prvim izvođačima koji su izdali svoje solo albume je poznati bh reper Edo Majka, a ubrzo izlaze i albumi Frenkija i grupe Defence.

Krajem 2012. godine, radio emisija FM JAM prestaje sa emitovanjem, ali i dalje se nastavlja projekt koji i dalje ima za cilj promociju bh. hip-hop scene.

Do danas je u sklopu FM JAM izdato preko 20 albuma, a izvođači koji su trenutno dio ovog kolektivu su: Frenkie, Kontra, Sassja, Hza, DJ Soul, Defence, Baga Sound i Indigo. Edo Majka, iako karijeru započinje upravu u sklopu FM JAM, napušta kolektiv sredinom novembra 2019.

1899. – Rođen Đuro Pucar (nadimak Stari). Bio je bosanskohercegovački politički radnik, porijeklom iz siromašne seljačke porodice. Kao kovački radnik, 1920. postao je član omladinske organizacije SKOJ, a 1922. i član Komunističke partije Jugoslavije. Bio je naročito aktivan u radničkim sindikalnim organizacijama, u kojima je bio i funkcioner.

1929. godine osuđen je na osam godina robije, ali mu je kazna povećana na još dvije godine, jer se borio protiv nesnosnog stanja u tadašnjim zatvorima i kazamatima Kraljevine Jugoslavije. Od 1939. ilegalno je živio u Sarajevu, gdje je postao član novoformiranog Pokrajinskog odbora KPJ za Bosnu i Hercegovinu i gdje je djelovao usprkos progonu policije. Kao delegat iz BiH na 5. Zemaljskoj konferenciji KPJ 1940. u Zagrebu izabran je za člana Centralnog komiteta KPJ. Do napada nacističke Njemačke na Jugoslaviju 1941. intenzivno je radio na omasovljenju i jačanju partijskih organizacija i na sprovođenju odluka 5. Zemaljske konferencije, ilegalno boraveći u Sarajevu i drugim mjestima. U julu 1941. po odluci PK KPJ za BiH otišao je u Banju Luku, iz koje je kao sekretar KPJ vršio pripreme za ustanak u Bosanskoj krajini, koji je kasnije i vodio. Bio je članom Glavnog štaba NOB i POJ za BiH, podpredsjednik ZAVNOBiH-a i član predsjedništva AVNOJ-a, sekretar PK KPJ za BiH. Po oslobođenju zemlje od okupatora bio je ministar bez portfelja u prvoj Vladi Bosne i Hercegovine, vršilac dužnosti predsjednika Prezidijuma Narodne skupštine BiH i podpredsjednika Prezidijuma Narodne skupštine Jugoslavije, zatim predsjednik Vlade BiH i sekretar CK KPBiH, član Izvršnog komiteta CK SKJ, član Predsjedništva SO SSRNJ, predsjednik Saveznog odbora SUBNOR-a, član Savjeta Federacije. Đuro Pucar Stari bio je odlikovan kao narodni heroj i junak socijalističkog rada. Po njemu su bile nazvane mnoge ulice u prijeratnoj Bosni i Hercegovini (1945-1992), ali i širom bivše Jugoslavije (danas ga nose još ulice u Velikoj Kladuši, Šapcu i Zaječaru), institucije i tvornice u zemlji, kao i općina Pucarevo, danas Novi Travnik.

 

                                       U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts