Godišnjica smrti Darija Džamonje
1991. – Skupština BiH donijela Akt o reafirmaciji suverenosti RBiH. Skupština BiH je donijela Akt o reafirmaciji suverenosti Republike Bosne i Hercegovine. Tim činom odlučeno je da se povuku predstavnici BiH iz rada saveznih organa dok se ne postigne dogovor između svih republika koje sačinjavaju Jugoslaviju. Na to su pristali predstavnici SDA i HDZ, dok su predstavnici SDS-a odbili djelovati po donesenom aktu. Na razini Predsjedništva i Vlade BiH donesena je odluka prema kojoj se regruti i rezervni sastav neće slati u JNA. Ujedno, mobilizirani su rezervni odredi MUP-a BiH i upućeni prema Bosanskoj Gradiški i Bosanskoj Kostajnici da bi spriječili eventualne sukobe i napade na Hrvatsku iz BiH. Ipak, nisu uspjeli u svom zadatku, jer su ih zaustavile srpske paravojne formacije. Od sredine septembra do sredine novembra 1991. godine, oslanjajući se na općine u kojim je osvojio vlast, SDS uspostavlja tzv. srpske autonomne oblasti (SAO), koje su u svim svojim djelovanjima bile nezavisne od centralne vlasti. Kao vrhunac, uslijedio je referendum srpskog naroda, 9. i 10. novembra 1991. godine, na kojem su Srbi izglasali uspostavljanje tzv. samostalne srpske republike u granicama BiH, s namjerom priključenja ostacima SFRJ. Bosanska Vlada u Sarajevu iznijela je stav da referendum smatra neustavnim i nevažećim, tako da nije poduzela nikakve dalje mjere. Kao odgovor na poteze SDS-a, HDZ BiH je 12. novembra 1991. godine proglasio tzv. Hrvatsku zajednicu Posavine u Bosanskom Brodu, a 18. novembra 1991. godine u Grudama je proglašena i tzv. Hrvatska zajednica Herceg Bosna (HZHB).
2001. – Godišnjica smrti Darija Džamonje. Dario Džamonja rođen je 18. januara 1955. godine u Sarajevu. Bio je novinar i vrhunski pisac kratke priče, kolumnista magazina “Slobodna Bosna”, “Večernje novine”, “Naši dani”, “Oslobođenje”, “Komunist”, “Valter” i “Valter ekspres”, te urednik u časopisu “Lica”. O Džamonji se najviše može saznati iz njegovih sjajnih priča koje su, osim u novinama i magazinima, objavljene i u knjigama “Priče iz moje ulice” (Oslobođenje, Sarajevo, 1980), “Zdravstvena knjižica” (Svjetlost, Sarajevo, 1985), “Drugo izdanje” (Veselin Masleša, Sarajevo, 1987), “Priručnik” (Svjetlost, Sarajevo, 1988), “Oni dani” (1989), “Prljavi veš” (autorovo izdanje, Sarajevo, 1991), “Pisma iz ludnice” (Slobodna Bosna, Sarajevo, 2001), “Ptica na žici” (Buybook, Sarajevo, 2002; 2. dopunjeno izdanje, Buybook, Sarajevo, 2003) i “Priče” (Dario Džamonja, Pressing, Sarajevo, 2003). Dobitnik je nagrade “Veselin Masleša” za najbolju knjigu proze za 1985. godinu, te “Fund Free Expression Award” za 1993. godinu, “Writes Club Madison” II nagrada za Non-fiction 1994. godine i otkupne nagrade za poeziju “Madison” 1996. godine. Umro je u 46. godini, 15. oktobra 2001., u rodnom Sarajevu. U sarajevskoj kafani Šetalište 1. oktobra 2010. godine otkrivena je reljefna bista Dariju Džamonji, rad sarajevske umjetnice Lejle Ćehajić.
2013- Na današnji dan, 15. oktobra 2013. godine, fudbaleri Bosne i Hercegovine izborili su plasman na Mundijal u Brazilu osvojivši prvo mjesto u grupi, nakon što su slavili minimalnu pobjedu protiv Litvanije u Kaunasu u posljednjem kolu kvalifikacija.
Strijelac gola vrijednog plasmana na Svjetsko prvenstvo bio je Vedad Ibišević u 68. minuti susreta.
Bosna i Hercegovina je svoj prvi plasman na veliko takmičenje izborila sa osam pobjeda, te po jednim remijem i porazom u grupi s Grčkom, Slovačkom, Latvijom, Litvanijom i Lihtenštajnom.
Nakon završetka utakmice u Kaunasu, u gradovima širom naše zemlje slavilo se do kasno u noć. Po slijetanju na sarajevski aerodrom reprezentativci su se autobusom zaputili ka centru Sarajeva. “Zmajeve” je ispred Vječne vatre dočekalo više od 50.000 navijača.
Safet Sušić se tog dana zlatnim slovima upisao u historiju bh. fudbala kao prvi i trenutno jedini selektor koji je reprezentaciju BiH odveo na neko veliko takmičenje.
U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.
(Mostarski.ba)
Horde zla: Policajac pretukao člana naše grupe, jer je krenuo obaviti molitvu
Omiljeni Dječiji festival “Mali šlager” predstavio himnu: Takmiči se 22 djece
Konferencija u Sarajevu – BiH i Crna Gora se suočavaju s istim velikodržavnim pretenzijama iz Srbije
Mostar: Plesom protiv ovisnosti
Sinoć u punoj sali Narodnog pozorišta u Mostaru u sjajnoj atmosferi neponovljivi Zijah Sokolović odigrao predstavu „Međuigre od 0-24“.