Categories: Na današnji dan|Published On: 20/2/2021|

Na današnji dan 20. 2.

1903. – Osnovan “Gajret” društvo za potpomaganje muslimana učenika srednjih i visokih škola u Bosni i Hercegovini i Austro-Ugarskoj Monarhiji. Osnivačka skupština “Gajreta” održana je 20. februara 1903. godine. Osnivači “Gajreta” su bili Safvet-beg Bašagić i Edhem Mulabdić, koji su bili i osnivači časopisa “Behar”. “Gajret” prekida s radom 1941. godine, a 1945. se uklapa u “Preporod”, novoosnovano muslimansko društvo.

Prilikom proslave 25-godišnjice rada društva “Gajret” 1928. godine, prvog dana preneseni su posmrtni ostaci Avde Sumbula, bivšeg urednika “Gajreta” i Behdžeta Mutevelića, propagatora toga društva, koji su poginuli za vrijeme rata u Aradu. Drugog dana održan je “Kongres intelektualaca muslimana”, kojeg je otvorio reisu-l-ulema Mehmed Džemaludin ef. Čaušević. Trećeg dana otkrivena su poprsja književnika i utemeljitelja “Gajreta” Safvet-bega Bašagića i Osmana Đikića, bivšeg glavnog tajnika Društva i urednika lista “Gajret”.

1957. – Godišnjica smrti Đuke Lovrića. Đuka Lovrić je fudbal počeo trenirati na terenima Novog Sarajeva. Svoj prvi angažman je imao već sa nepunih 17 godina, u ekipi u kojoj je igrao njegov brat Franjo-sarajevskoj Slobodi. Đuka je bio svestran fudbaler (ondašnji univerzalac), koji je za deset godina svoje karijere promijenio sve pozicije u timu. Igrao je sve, od golmana, do lijevog krila, ali ipak će ostati upamćeno da je svoje najbolje partije pružao igrajući kao desni half. Bio je odličan u razbijanju protivničkih zamisli, ali isto tako, kada je to bilo potrebno i umiješan u postizanje golova. Samim time, iako je većinu karijere proveo kao odbrambeni igrač, Đuka je jedan od najboljih strijelaca Sarajeva. Na žalost svih ljubitelja nogometa, u jesen 1954. Lovrića je stigla teška bolest, koja ga je odvojila od igrališta i drugova, prekidajući u najboljem periodu jednu značajnu sportsku karijeru. Borac, kakav je po prirodi bio, Lovrić nije odustajao od fudbala. Uprskos teškoj bolesti, želio je pomoći, naprezao se i nastupao, borio se istim žarom, ali je snage ponestajalo. Svoje posljednje utakmice za voljeno Sarajevo, odigrao je u junu 1955. godine, obje u Zagrebu, najprije 2. juna protiv Lokomotive (2:1 za Sarajevo), na kojoj je čak i postigao pobjedonosni gol, a potom tri dana kasnije protiv Zagreba (2:1 za Zagreb). Nakon ove dvije utakmice, Đuka se oprostio od fudbala.

U noći 20. februara 1957. godine, u sarajevskoj bolnici Koševo, prerano je prestalo da kuca srce ovog velikog fudbalera i čovjeka. Đuka je punih 10 godina bio član FK Sarajevo, odigravši pri tome 196 utakmica, te postigavši 78 golova.

1969. – Rođen Danis Tanović bh. reditelj i scenarist. Tanović je rođen u Zenici 20. februara 1969. godine. Odrastao je u Sarajevu. Početkom rata prekida studij režije na Akademiji scenskih umjetnosti, te se priključuje Armiji Bosne i Hercegovine. U armiju je ušao kao obični vojnik, da bi poslije bio zadužen za filmsku arhivu tadašnje Armije BiH. Materijali, koje je snimio, su korišteni u brojnim filmovima i reportažama, kako o opsadi Sarajeva, tako i o ratu u BiH. Tanović 1994. odlazi u Belgiju gdje nastavlja studij na filmskoj školi INSAS. Nedugo nakon završenog studija u Belgiji, Tanović započinje rad na filmu, za koji je ujedno i napisao scenarij, koji se zove Ničija Zemlja. Film je nagrađen oskarom.

2009. – Na osnovu odluke Osnovnog suda u Banjaluci Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini dobila je oko 32 miliona eura od Republike Srpske i grada Banjaluke, na ime odštete za rušenje 16 džamija na području Banjaluke tokom ratnih sukoba od 1992. do 1995. godine.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba/Historija.ba)

Related Posts