Categories: Na današnji dan|Published On: 4/1/2024|

Na današnji dan 4. 1.

1944. – Napad savezničke avijacije na Travnik. Travnik je bombardovan zato što se u njemu nalazila najveća kasarna u BiH sa vojnicima odanim Njemačkoj. Avijacija je dobila slijedeću instrukciju: Prilikom napada na grad kao orjentir koristiti željezničku prugu, a vojna dejstva izvoditi sa obje strane te pruge. Naime, navedena pruga je prolazila kroz sami centar grada, a lijevo i desno od nje nalazili su se svi važniji objekti u gradu, uključujući i kasarnu. Na dan 04.01.1944. godine vojni avioni saveznika poletjeli su prema Travniku. Kada su tu stigli očekivalo ih je veliko iznenađenje. Travnik se nije uopšte mogao vidjeti, nije se mogao vidjeti jer je bio prekriven gustom maglom. Pošto nisu mogli da vide prugu u gradu, odlučili su da slijede prugu van grada. Međutim, to nije bila pruga koja je vodila ka Travniku. To je bila lokalna šumska pruga na obližnjem brdu Vilenici. Ne znajući da se radi o lokalnoj pruzi izvan gradskog područja avijacija je slijedila tu prugu, pa je bombardovala obje njene strane. Te bombe su uglavnom pale na nenaseljeno područje izvan grada, te nisu nanijele neku veću štetu. Ipak, jedna bomba je pala na Žitarnicu, jedna kod kina “Lašva” i kod knjižare “Svjetlost”. Pri tome poginula su dva brata Mašinovića. Da nije bilo magle, izvjesno je da bi Travnik pretrpio velike štete.

2006. – Godišnjica smrti Nijaza Abadžića. Nijaz Abadžić, koji je rođen u Brčkom 1935. godine, bio je bosanskohercegovački novinar, publicista i urednik Federalne televizije BiH. Profesionalno se bavio novinarstvom od 1960. godine i postao poznat po praćenju ekologije i po znanstveno-popularnoj publicistici. U svojoj 30-godišnjoj karijeri proizveo je preko 350 televizijskih emisija i dokumentarnih filmova, preko 2100 članaka i četiri knjige. Pokretač je i autor prve agrarne televizijske serije u BiH “Zelena panorama” (1973) i autor prve stalne ekološke tv serije u nekadašnjoj JRT mreži “Živjeti s prirodom” (1981). U okupiranom Sarajevu 1994. osniva ekološku fondaciju “Fondeko”, u aprili 1996. pokreće i uređuje prvu stalnu ekološku radijsku emisiju u BiH, a u julu 1997. pokreće popularno-znanstvenu reviju o prirodi, čovjeku i ekologiji “Fondeko svijet”, čiji je glavni i odgovorni urednik. Dobitnik je 13 domaćih i devet međunarodnih nagrada i priznanja, među kojima je i Povelja časti Ujedinjenih naroda “Global 500” 1989. godine, najveće svjetsko priznanje za zasluge u zaštiti životne sredine. Njegova serija o pčeli i apiterapiji “Krilati farmaceuti” (1976) prevedena je na sedam jezika i za nju je dobio zlatnu medalju Međunarodne organizacije “Apimondia”.

2022- 4. januara 2022. godine preminuo je Rifat Rifa Frenjo, stara mostarska raja i prvi poslijeratni direktor Fudbalskog kluba Velež.

Posebno je bio značaj njegov doprinos u reaktiviranju Veleža 1994. godine u ratnim uslovima. Da bi ubilježiili svoj prvi nastup, fudbaleri Veleža su te ratne 1994. godine iz opkoljenog Mostara morali otići na turnir, u malom fudbalu, u opkoljeno Sarajevo.

Na tom turniru učestvovala je ekipa u sljedećem sastavu: Sanko-Sani Hadžić, Adnan Sandžaktar, Mario Knezović, Nermin Čolaković, Admir Velagić, Mustafa Burić, Esad Jazvin, Samir Ćemalović, Almir Tanović, Nermin Vila, Šaćir Buturović, Ahmet Salčin, a delegaciju su činili još Semir Temim, Zejnil-Zeko Selimotić, Muta Škoro, te vođa puta Rifat Frenjo.

U kategoriji “Na današnji dan” objavljujemo najznačajnije datume iz historije BiH.

(Mostarski.ba)

Related Posts