Categories: Aktuelno u Mostaru, Mostar|Published On: 6/3/2024|

Na Evropski dan logopedije donosimo priču o Odjeljenju za psihofizičke i govorne poteškoće djece i adolescenata DZ “Stari grad” Mostar

Evropsko Udruženje logopeda (ESLA) je 2004. godine 6. mart proglasilo Evropskim danom logopedije s ciljem promocije i podizanja svijesti o postojanju čitavog niza komunikacijskih poremećaja i njihovom delovanju na ljudsko zdravlje, o logopedskoj profesiji, pravima pacijenata i mogućim načinima da im se pruži pomoć.

Logopedija ima važnu ulogu u poboljšanju kvalitete života osoba s govornim i jezičnim poremećajima. Ovi poremećaji mogu negativno utjecati na komunikaciju, socijalizaciju, obrazovanje i profesionalni razvoj.

Na Evropski dan logopedije se podiže svijest o poremećajima komunikacije, jezika, govora i gutanja, slušanja, čitanja, pisanja, računanja i ostalih komunikacijskih poremećaja. te ulogama logopeda.

Logopedi su stručnjaci koji se bave prevencijom, savjetovanjem, edukacijom, dijagnostikom i terapijom.
Njihova podrška potrebna je osobama svih životnih dobi.

U sklopu Doma zdravlja “Stari grad” Mostar 1. septembra 2023. s radom je počelo Odjeljenje za psihofizičke i govorne poteškoće djece i adolescenata u okviru kojeg su građanima dostupne usluge logopeda. Smješteno je na prvom spratu Porodične ambulante “Mahala”.

Amila Peco , magistrica logopedije zaposlena u Odjeljenju za psihofizičke i govorne poteškoće djece i adolescenata Doma zdravlja “Stari grad” ističe da su potrebe za logopedskim uslugama u ovoj ustanovi velike, zbog čega su se vrlo brzo stvorile liste čekanja.

“Svakodnevno radimo na desetine tretmana, ali obzirom da je tretman komunikacijskih, jezičkih i govornih poteškoća jedan proces, te se rezultati ne mogu postići za samo jedan ili dva tretmana, mnogi naši korisnici još čekaju na svoj red. Zbog izražene velike potrebe za logopedskim uslugama, planiramo i proširenje našeg Odjeljenja”
U oktobru 2023. godine bilo je popunjeno 27 termina za logopedske tretmane u jednoj sedmici, dakle samo su tri termina bila slobodna, a već od novembra svi termini su popunjeni.
Zbog izražene velike potrebe za logopedskim uslugama, planiramo i proširenje našeg Odjeljenja”, istakla je.

Roditelji, posebno oni svjesni značaja rane intervencije, su s radošću dočekali vijest o logopedskim uslugama u Domu zdravlja “Stari grad”.

“Kao roditelj, iznimno mi je drago da se otvorio odjel za govorne poteškoće u sklopu Doma zdravlja Stari grad. Prije toga smo posjećivali Logopediju na Bijelom brijegu. Jako smo zadovoljni sa radom naše logopedice Amile i želimo uspješnu saradnju u budućnosti”, kazala nam je Azra K., majka dječaka kojeg smo zatekli na tretmanu.

Tajma Čomor, sekretarica Udruženja građana “Stari Brankovac” ističe kako su mještani ovog, kao i ostalih naselja u Mostaru s radošću dočekali ovu vijest.

“Do prošle godine roditelji djece kojima su potrebne logopedske usluge snalazili su se na razne načine. Oni koji su bili u mogućnosti plaćali su privatne usluge, a ostali su po 6 mjeseci čekali svoj red. Sada je sve mnogo lakše”, kaže Tajma Čomor iz Udruženja građana “Stari Brankovac”

Jezičko-govorni poremećaji su u porastu, pa je na prošlogodišnjem sistematskom pregledu 40 % prvačića u Mostaru upućeno na tretman logopedu.

Prema dosadašnjim statističkim podacima Odjeljenja za psihofizičke i govorne poteškoće djece i adolescenata Doma zdravlja “Stari grad” Mostar najviše je fonološko-artikulacijskih poremećaja, motoričkih govornih poremećaja, poremećaja tečnosti govora, ali je uočen i veliki broj jezičko-govornih poteškoća uzrokovnih pretjeranom izloženošću ekranima“.

Kako roditelji mogu preventivno djelovati?

Ukoliko se uoči bilo kakvo kašnjenje u urednom komunikacijskom, jezičkom, govornom razvoju najvažnije je reagovati odmah i potražiti pomoć logopeda. Nikada nije prerano za javljanje logopedu. Možda je dijete potrebno samo malo potaknuti i ono će ubrzo stići vršnjake, a možda je problem i ozbiljniji i tada ste na pravom mjestu u pravo vrijeme. Logopedu se može obratiti i onda kada je roditelj samo nesiguran i želi provjeriti da li je s razvojem njegovog djeteta sve u redu. Prevencija je uvijek dobra opcija. U svakom slučaju, ključno je obratiti se stručnjaku na vrijeme. Logoped je stručna osoba koja će utvrditi da li zaista ima razloga za zabrinutost i adekvatnom terapijom odgovoriti potrebama svakog djeteta.

Radno vrijeme Odjeljenja ponedjeljkom, utorkom, srijedom i petkom je od 07:00 do 15:00, a četvrtkom od 12:00 do 20:00 sati.
Naručivanje se vrši putem telefona na broj: 036/281/680 svakog radnog dana od 12:00 do 14:00 osim četvrtka kad se može naručiti u vremenu od 13:00 do 15:00 sati.

 

(Mostarski.ba)

 

Related Posts