Najskuplji dijamant u svijetu: Zašto Pink Star toliko privlači svjetsku elitu?

89237

Jedan od najrjeđih i najljepših dragulja u svijetu, Pink Star, postavio je rekord kao najskuplji dijamant ikada prodat na aukciji.

Najveći dijamant intenzivne ružičaste boje ikada ponuđen na aukciji je CTF Pink Star od 59,6 karata, koji je prodat na aukciji Sotheby’s u Hong Kongu 2017. godine za 71,2 miliona dolara, što je svjetski rekord za bilo koji dragi kamen ili nakit prodat na aukciji.

Na aukciji koja je održana u oktobru 2022. godine, dijamant Williamson Pink Star od 11,15 karata prodat je za približno 57,7 miliona dolara. Ovo je bio drugi najvrijedniji dragulj ili dragi kamen ikada prodat na aukciji.

Wenhao Yu, predsjednik odsjeka za nakit i satove u Sotheby’s, rekao je za Forbes prije aukcije da dijamant jastučastog oblika „ima najbolje kvalitete koje jedan ružičasti dijamant može da ima“. On je dijamant uporedio sa izuzetnim umjetničkim djelom.

Dijamant je nazvan po rudniku Williamson u Tanzaniji, gdje je pronađen. Ovo je jedan od najstarijih aktivnih rudnika dijamanata u svijetu, poznat po proizvodnji dijamanata opisivanih kao „ružičasti poput žvakaće gume“. Jedan od najpoznatijih dijamanata iz ovog rudnika je Williamson Pink Diamond od 23,6 karata, koji je Cartier oblikovao u broš, a koji je u vlasništvu britanske kraljevske porodice.

Ružičasti dijamanti spadaju među najrjeđe prirodno obojene dijamante. Od svih dijamanata dostavljenih Gemološkom institutu Amerike (koji analizira i ocjenjuje dijamante), manje od tri odsto se klasifikuje kao dijamanti u boji, a manje od pet odsto tih dijamanata pretežno su ružičaste boje.

Rudnik Argyle u Australiji, prije nego što je zatvoren 2020. godine zbog iscrpljenih zaliha dijamanata, proizvodio je više od 90 odsto ružičastih dijamanata u svijetu. Nedostatak dragocjenih primjeraka iz ovog rudnika čini ružičaste dijamante poput ovih ponuđenih na aukcijama još rjeđim.

Pink Star je klasifikovan kao Fancy Vivid Pink, što je najviši rang za roze dijamante prema standardima Gemološkog instituta Amerike (GIA). Osim toga, njegov kvalitet dodatno osigurava flawless čistoća, što znači da nema unutrašnjih nesavršenosti. Dijamanti ove veličine, čistoće i boje su izuzetno rijetki i često dostižu vrtoglave cijene.

Dijamant se siječe iz sirovog kamena. Proces sječenja i poliranja traje nekad i godinama, a finalni rezultat je ovalno oblikovan dragulj.

Na aukciji 2017. godine, Pink Star je privukao kupce iz cijelog svijeta. Nakon intenzivnog licitiranja, dragulj je kupila hongkonška juvelirska kompanija Chow Tai Fook, koja je dijamantu dala ime „CTF Pink Star“ u čast osnivača kompanije. Cijena od 71,2 miliona dolara postavila je novi svjetski rekord, nadmašivši sve prethodne.

(N1)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Velež pobjedom protiv Slobode okončao turbulentnu jesen

  • Šest najboljih vitamina i suplemenata za vaš imunološki sistem

  • Turski predsjednik Erdogan: Za trajni mir u Anadoliji moramo biti jaki na svim poljima

  • Nova dva boda RK Velež i očuvanje liderske pozicije

  • Saopštenje Sarajeva poslije dešavanja u Posušju: Ovo je neshvatljivo, pozivamo na sankcije odgovornih

SB Banner 1

■ Povezano

  • Nakon više od 3.350 godina rekonstruisan izgled lica jednog od najmoćnijih egipatskih faraona

  • Koliko dugo može trajati smrznuta hrana

  • Pravilno skladištenje maslinovog ulja

  • O čemu psi razmišljaju kada im vlasnici nisu kod kuće