Od 2026. vraća se obavezni vojni rok u Hrvatsku

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar odbrane Ivan Anušić službeno je najavio povratak obaveznog vojnog roka u Republiku Hrvatsku od početka 2026. godine.
Vojno osposobljavanje u trajanju dva mjeseca započinje od januara 2026., a oni koji ulože priziv savjesti zbog vjerskih ili moralnih razloga tromjesečnu obuku služit će civilno u civilnoj zaštiti ili, u lokalnim jedinicama u trajanju četiri mjeseca, javila je Hina.
Plan je da izmjene dva zakona u Saboru budu usvojene u septembru ili oktobru, nakon čega odmah kreću pozivi novacima i zdravstveni pregledi – njih oko 20.000, najavio je ministar Anušić.
“Cilj je, zbog izmijenjenih globalnih geopolitičkih i sigurnosnih okolnosti, sve češćih klimatskih promjena, elementarnih nepogoda i sličnih izazova, obučiti vojnike osnovnim vojnim vještinama i vještinama snalaženja u kriznim situacijama te popuniti djelatni vojni sastava i rezervu”, kazao je.
Naglasio je kako će prvi vojnici u kasarnama biti početkom januara iduće godine. Trošak za vojnu obuku iznosit će oko 20 miliona eura godišnje, a civilnu oko 15 miliona.
Vojna se obaveza sastoji od novačke obaveze, temeljnog vojnog osposobljavanja ili civilne službe za one koji se pozovu na priziv savjesti jer iz moralnih ili vjerskih razloga ne žele nositi oružje, i služenja u rezervnom sastavu.
Od vojne obaveze i temeljnog vojnog osposobljavanja izuzete su žene koje će se, kao i do sada, moći javiti za dobrovoljnu temeljnu vojnu obuku.
U vojnu evidenciju se upisuje državljanin RH kada navrši 18 godina, a na vojnu obuku ga se upućuje u kalendarskoj godini kada navršava 19 godina. Iznimno, na vojnu se obuku mogu uputiti i stariji od 19, a do navršene 30. godine.
Obuka, i vojna i civilna, se može odgoditi do 29. godine života u slučaju studiranja te sportistima, za jednu godinu, radi učestvovanja na svjetskim i evropskim prvenstvima, također, najkasnije do navršenih 29 godina.
U slučaju neodazivanja izdaje se nalog policiji za njegovo dovođenje, a slijedi i kazna od 250 do 1320 eura.
Vojnici će tokom obuke biti plaćeni 1100 euro neto mjesečno, a bit će im plaćeni i troškovi prehrane, prijevoza, dopust i slično.
(Fena)