Categories: Aktuelno u Mostaru, Mostar|Published On: 28/1/2022|

Odavanje počasti talijanskim novinarima ubijenim u Mostaru

Komemoracija trojici italijanskih novinara poginulih u Mostaru 28. januara 1994. godine, bit će upriličena danas u 10:30 sati na mjestu gdje je Italijane ubila minobacčka granata i gdje je postavljena spomen-ploča u znak sjećanja, saopćeno je iz talijanske ambasade u BiH.

Ambasador Italije u Sarajevu, Marco Di Ruzza, odat će počast novinaru Marcu Luchetti i dvojici tehničara, Dariju D’Angelu i Alessandru Oti, iz tršćanskog sjedišta RAI-ja, povodom 28. godišnjice njihovog tragičnog ubistva.

Svečanosti će prisustvovati i gradonačelnik Mostara Mario Kordić. Među ostalim očekivanim učesnicima bit će počasni konzul Italije u Mostaru, predstavnici međunarodnih organizacija, posebno misije OSCE-a i UNDP-a, i Udruženja novinara Bosne i Hercegovine i različiti predstavnici organizacija civilnog društva.

Trojica novinara izgubili su život 28. januara 1994. godine, dok su namjeravali napraviti izvještaj o djeci žrtvama rata u bivšoj Jugoslaviji, kako bi osvjedočili tu tragediju. Našli su se usred artiljerijske vatre u opkoljenom istočnom Mostaru i usmrćeni su minobacačkom granatom spasivši život dječaka Zlatka Omanovića, koji je tada bio s njima i kojeg su tijela tri novinara zaštitila. Ekipa RAI-ja je ušla u istočni Mostar sa humanitarnim konvojem u pratnji Misije UN-a, nakon što je zagarantovan prekid vatre, koji, na žalost, nije ispoštovan. Nekoliko sedmica ranije, u novembru 1993. godine, uništen je mostarski Stari most, najreprezentativnija znamenitost grada. Mali Zlatko je tada bio prvo dijete kojem je pomogla ono što će nekoliko mjeseci kasnije postati Fondacija Luchetta Ota D’Angelo Hrovatin (posljednji je tršćanski tehničar RAI-ja ubijen u Somaliji zajedno s novinarkom Ilarijom Alpi).

Ambasada Italije u Sarajevu podsjeća kako su Luchetta, D’Angelo i Ota simbol slobodnog, inteligentnog i hrabrog novinarstva, koje je imalo za cilj da dokumentuje tragediju običnih ljudi tokom rata kako bi naglasili da strašne patnje izazvane ovim apsurdnim sukobom nisu poznavale etničke, jezičke i konfesionalne razlike. Dakle, osim profesionalne, i visoka građanska posvećenost stoga je inspirisala rad dopisnika RAI-a u Bosni i Hercegovini.

Njihova žrtva, komentirao je ambasador Di Ruzza, mora biti izvor inspiracije za sve one koji rade na promociji stvarnih procesa pomirenja u Bosni i Hercegovini, kao i na podršci procesu evropskih integracija ove zemlje.

(Fena)

Related Posts