Odbijen zahtjev zločinca Sredoja Lukića za prijevremeno puštanje na slobodu

84918

Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične tribunale (MICT) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Sredoja Lukića, osuđenog na 27-godišnju kaznu zatvora za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene 1992. i 1993. godine nad Bošnjacima u Višegradu, u Bosni i Hercegovini.

Sudinica Garsijela Gati Santana, predsjednica MICT-a, navela je u odluci kako je Sredoje Lukić podnio zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu iz zatvora u Norveškoj, gdje je 2013. godine prebačen iz Haga, nakon što je odslužio dvije trećine kazne.

“Iako je Lukić odslužio dvije trećine kazne i stoga podoban za razmatranje prijevremenog puštanja na slobodu, smatram da bi zahtjev trebalo odbiti. Značajni faktori protive se njegovom prijevremenom puštanju na slobodu, uključujući veliku težinu njegovih zločina i njegov propust da pokaže dovoljne znakove rehabilitacije. Nadalje, preda mnom nema dokaza koji potvrđuju postojanje uvjerljivih humanitarnih razloga koji bi opravdali poništavanje ove negativne ocjene” navela je Gati Santana u zaključku odluke o zahtjevu za prijevremenim puštanjem na slobodu.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju prvostepeno je osudio Sredoja Lukića, kao policajca i člana lokalne paravojne formacije u Višegradu u istočnoj Bosni, na 30 godina zatvora, 2009. godine, a nakon žalbe 2012. godine kazna mu je smanjena na 27 godina.

Sredoju Lukiću je pred MKSJ-om suđeno kao drugooptuženom, a prvooptuženi bio je njegov rođak Milan Lukić, koji je pravosnažno osuđen na doživotni zatvor.

Sredoje Lukić osuđen je za učestvovanje u spaljivanju civila u višegradskoj Pionirskoj ulici, dok je Milan Lukić za spaljivanje civila na Bikavcu te zlostavljanje zatvorenika u logoru Uzamnica, za što je drugostepenom presudom Sredoje oslobođen. Milan je osuđen i za streljanje dvije grupe bošnjačkih civila na obali Drine i ispred tvornice Varda, kao i za ubistvo Hajre Korić.

U tim “živim lomačama” u Pionirskoj ulici i Bikavcu 14. i 27. juna 1992. godine izgorjelo je više od stotinu osoba, a ovi zločini se po okrutnosti svrstavaju među najgore zločine tokom rata 1992-1995. u Bosni i Hercegovini.

(BHRT)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • NPM: U petak predstava “Hasanaginica”

  • EU poručila Izraelu da je novi val napada na Gazu ‘neprihvatljiv’

  • Saznajte šta ukazuje na usporen metabolizam

  • Počela proizvodnja privatne svemirske stanice Starlab, lansiranje 2028. godine

  • Federalni sud: Ukidanje USAID-a vjerovatno neustavno, blokirano dalje rezanje sredstava

SB Banner 1

■ Povezano

  • VIDEO/ Dizdar u posjeti Goraždu: Podrška resornog ministarstva projektima u BPK-u

  • BiH i Crna Gora potpisale Sporazum o socijalnom osiguranju, veća sigurnost za osiguranike

  • Organizacioni odbor: Obilježavanje Dana Armije RBiH danas ima poseban značaj

  • Godišnja analiza upravljanja personalom u MO i OSBiH održana u Sarajevu