Okrugli sto: Kreirati društvo nulte tolerancije na nasilje

90682

Foto: Fena

 Cilj je kreirati društvo s nultom tolerancijom na nasilje, poručili su učesnici okruglog stola održanog u Sarajevu o temi „Posvećenost implementaciji Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024-2027.“.

Organizator skupa je Gender centar Federacije BiH, koordinator izrade navedene strategije.

U izjavi novinarima uoči skupa, Zlatan Hrnčić, stručni savjetnik u Gender centru, kazao je da društvene promjene zahtijevaju i promjene individualnih obrazaca ponašanja jer individualno, svi možemo učiniti mnogo, ali jedino strateškim pristupom – sveobuhvatnim djelovanjem različitih institucija, nevladinih organizacija, međusobnim povezivanjem, moguće je sistemski riješiti problem i kreirati društvo koje nimalo ne toleriše nasilje.

– Nasilje u porodici je prisutno u svim zemljama svijeta, no ono u čemu se zemlje razlikuju je ‘količina’ doživljenog nasilja i reakcija u slučaju da se desi. Statistički, najčešće žrtve su žene; djeca su uvijek uključena a nažalost često nisu prepoznata kao žrtve mada to jesu i kao svjedoci; dok nasilje nad muškarcima najčešće nije rodno zasnovano. Ako analiziramo najteže, smrtne ishode ili pokušaje ubistva, primijetno je da su im prethodili dugogodišnje a nesankcionisano zlostavljanje, kao i osjećaj ‘vlasništva’ nad ženom i djecom, što objašnjava nesrazmjerno veći broj ženskih žrtava – kazao je Hrnčić.

Dojam da se danas dešava ‘poplava nasilja’ ne samo na našim prostorima može se objasniti time da društva prolaze određene faze a prva od njih je opšti a varljivi utisak da nasilja nema; niko ga ne primijeti jer ni nasilnici ni žrtve ne osjećaju da je to što se dešava s njima pogrešno pa obično kad ‘kap prelije čašu’ dolazi do organizovanog djelovanja na promjeni percepcije te se stvara dojam kao da je nasilja više nego prije. Ne, bilo ga je i dotad, ali je tek prepoznato, naglašava Hrnčić, pa društva ulaze u sljedeću fazu svjesnog prihvatanja novog obrasca da je nasilje apsolutno neprihvatljivo i značajnije je kao takva tema prisutnije u javnosti.

– U narednom periodu, i strateški treba učiniti značajno više kako bismo  imali pravovremenu reakciju, prevenciju – rekao je Hrnčić.

Strategiju za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024-2027. odobrili su Vlada FBiH i Federalni parlament, kao dokument oslonjen na Istanbulsku konvenciju poglavljima o prevenciji, istražnim pravosudnim radnjama i zaštiti žrtava.

– Prema Strategiji, različite institucije i nevladine organizacije će do 2027. godine realizovati konkretne aktivnosti. Dokumentu ove vrste prethodila je eksterna evaluacija, znači utvrđeno je da li ono što je rađeno znači da je bilo i dobro, šta je potrebno mijenjati i ako ispoštujemo sada ove korake, 2027. ćemo doći na novi nivo i naredni dokument će vjerovatno ići u nekom drugom pravcu, da određeni novodefinisani problemi budu riješeni – rekao je Hrnčić.

Okrugli sto „Posvećenost implementaciji Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024-2027.“ okupio je nadležna ministarstva i druge institucije i nevladine organizacije koje učestvuju u implementaciji tog dokumenta.

– Strategija  ima za cilj smanjiti nasilje, što se  namjerava ostvariti u tri prioriteta vezana za principe Istanbulske konvencije – poboljšati sistemsku prevenciju nasilja u porodici, unaprijediti sistem sveobuhvatne i efikasne zaštite žrtava i unaprijediti istražne i pravosudne radnje – naveli su iz Gender centra Federacije Bosne i Hercegovine.

Donošenjem Strategije od Vlade Federacije BiH i Parlamenta FBiH osiguran je sveobuhvatan pristup planiranju, realizaciji, praćenju napretka i izvještavanju u ovoj oblasti.

Nasilje u porodici ima uzroke u naučenim transgeneracijski prenosivim obrascima ponašanja, a prevencija ove pojave koja nesrazmjerno utiče na žene zahtijeva multidisciplinaran pristup. Realizacijom Strategije i zajedničkim djelovanjem svih aktera, pravovremenom reakcijom društvene zajednice, institucija i nevladinih organizacija, moguće je kreirati društvo s nimalo tolerancije na nasilje, navode također organizatori današnjeg okruglog stola.

(Fena)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Istanbulski aerodrom najprometnije evropsko čvorište u 2024. godini

  • Isović: Ovo je idealan trenutak za hitno ukidanje doprinosa na teret poslodavaca

  • Aerodromi u BiH bi mogli izgubiti licence za rad?

  • Zvuči neobično: Zdravko Čolić na početku karijere koristio još jedno ime

  • Konfuzija umjesto fiskalne reforme: Hoće li Vlada pomoći svim kompanijama ili samo malim?

SB Banner 1

■ Povezano

  • Isović: Ovo je idealan trenutak za hitno ukidanje doprinosa na teret poslodavaca

  • Aerodromi u BiH bi mogli izgubiti licence za rad?

  • Konfuzija umjesto fiskalne reforme: Hoće li Vlada pomoći svim kompanijama ili samo malim?

  • SDA prozvala Konakovića: “Pokušaj da sebe predstavi kao heroja obračuna s Dodikom je tragikomičan”