Foto: Fena

Categories: Aktuelno u Mostaru, Budi u Centru, Mostar|Published On: 20/12/2022|

Okrugli stol “Evropske, univerzalne vrijednosti između forme i suštine” održan u Mostaru

U organizaciji Senata SDA BiH, Fondacije “Centar za edukaciju i inicijative” – Politička akademija SDA BiH i Asocijacije mladih SDA BiH u utorak je održan okrugli stol na temu “Evropske, univerzalne vrijednosti između forme i suštine“.

Na okruglom stolu su osim akademske zajednice iz političke opcije SDA učestvovali i predstavnici te zajednice drugih političkih opcija kako bi obradili aktuelne političke teme u BiH i dali svoja gledišta o njima.

“Intelektualna zajednica bi trebala dati odgovore živimo li po standardima europskih vrijednosti kao što su ljudsko dostojanstvo, odnosno dali se bitni faktori koji kreiraju politiku u BiH pridržavaju te vrijedosti. Zatim, imaju li svi jednaka prava u politici, ekonomiji, socijalnoj zaštiti i dr., te naposljetku, imamo li jednake slobode kako što je to proklamirano europskim vrijednostima i jeli ovo samo politički riječnik ili istinski sadržaj koji živimo”, ukratko je uveo u temu okrugloga stola bosanskohercegovački političar i bivši predsjednik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine Nedžad Branković.

Zlatan Begić, profesor Ustavnoga prava s Pravnoga fakulteta Univerziteta u Tuzli i zastupnik u državnom Parlamentu ispred DF je kazao kako je i formu i suštinu univerzalnih europskih vrijednosti “ukrao u izbornoj noći visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt izmijenivši pravila izbornoga postupka”, odnosno donoseći odluku o povećanju broja delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH (FBiH).

Po njemu, visoki predstavnik u BiH Christian Smith odbacio je time sve oabveze kojima je vezan kako iz Evropske konvencije tako i presuda Evropskog suda za ljudska prava ali i Ustavnoga suda F BiH.

Smatra da se oni na akademskom i naučnom nivou moraju početi baviti vladavinom prava, šta ona znači, šta propisuje Daytonski mirovni sporazum, šta znači ratifikacija međunarodnih instrumenata i dr.

“Također, kakva je pozicija visokog predstavnika u smislu međunarodnog i unutarnjeg prava i dali on može da se ponaša na način kako se ponaša, tj., na neobuzdan način mimo bilo kakvih normi međunarodnog prava i normi sadržanih u Okvirnom mirovnom sporazumu i smije li da ignoriše presude Suda za ljudska prava i pravne obaveze iz čina ratifikacije Evropske konvencije i sporazuma te da se stihijski ponaša kako mu se tko sviđa te tako donosi te odluke. Posebno je opasno što čujem iz Sarajeva da olovkom može sve. Niko ne može sve!.- istaknuo je uz ostalo prof. Begić.

Smatra kako ta odluka nije u skladu s Okvirnim sporazumom i pravnim obvezama BiH koje je preuzela na putu ka EU.

Pisac i savjetnik bivšeg člana Presjedništva BiH Šefika Džaferovića Haris Imamović govorio je o pitanjima koje se tiču povijesti, identiteta i države u BiH u regionalnom i širem kontekstu.

Imamović je pokušao također da definira Evropu, kako je kazao, kao jedan kompleksan i raznovrstan pojam i njezin odnos prema BiH uzimajući u obzir činjenicu da u BiH žive ljudi različitih vjerskih pripadnosti, a govorio je i odnosu određenih političkih faktora u Evropi prema BiH.

(Fena)

Related Posts