Categories: Aktuelno u Mostaru, Mostar|Published On: 5/10/2022|

Oktobar u Narodnoj biblioteci Mostar

U Narodnoj biblioteci Mostar, u utorak je održana prva radionica pod nazivom “Knjiga za bolje sutra”.

Radionicu je vodio prof.psihologije i sociologije Haris Šunje, saopćeno je iz Narodne biblioteke Mostar.

Na radionici prof. Šunje je govorio o tzv. ekranizmu odnosno štetnom uticaju gledanja TV-a ili mobilnih uređaja, potom je govorio o e – knjigama i knjigama, o društvenim mrežama njihovim prednostima i manama, o papiru kao nedovoljnom stimulansu savremenog čovjeka.

Učesnici su mogli saznati kako djecu motivisati da čitaju od najranije dobi.

“U završnom dijelu radionice učesnici su se podijelili u tri grupe te iznosili svoja mišljenja o čitanju, o e-knjigama i knjigama kao i prijedloge kako motivisati učenike da više čitaju. Ne možemo osporiti činjenicu da tehnologija napreduje iz dana u dan, čime su stvorene audio knjige kao i onlajn izdanja. Mladi zaboravljaju kakav je osećaj knjige u ruci. Brži način života utiče na današnje generacije tako da ne brinu o svom mentalnom i psihičkom zdravlju, ne bave se svojim napretkom. Uskraćuju sebi ugođaj koji im može pružiti riječ na papiru”, poručilu su organizatori.

Inače, oktobar je mjesec knjige. Mjesec je to u kojem se nastoji skrenuti pažnja na važnost čitanja, vrijednost knjige i njene uloge u izgradnji identiteta i ličnosti. Cilj obilježavanja Mjeseca knjige je popularizacija književnosti i širenje ljubavi prema pisanoj riječi.

 

(Mostarski.ba)

Related Posts