Predstavom „Gradonačelnik ili Ovo je predstava o Mujagi Komadini“, Adnana Lugonića, režiji Dine Mustafića, Narodnog pozorišta Mostar otvorene su Pozorišne igre Bosne i Hercegovine u Jajcu.
Riječ je o jednom od najznačajnijih gradonačelnika Mostara koji je, uprkos turbulentnim geopolitičkim okolnostima svog vremena, ostavio dubok trag u kulturnom, društvenom i urbanom razvoju grada.
Glumac Izudin Bajrović govoreći o predstavi kazao je da to predstava o Mujagi Komadini ali i da je Mostar centralna figura te predstave.
Bajrović smatra da ipak predstavu ne treba lokalizirati samo na Mostar , jer ona se gleda i u Mostaru, Jajcu, Konjcu…
On je rekao da je ta predstava o bosanskohercegovačkom narodu na vjetrometini, u jednoj epohi u kojoj Mujaga Komadina vidi stvari jasnije od drugih. “On teži da narod bez obzira ko je na vlasti živi dobro”.
Bajrović je naglasio da je Mujaga Komadina bio zaboravljen te da ga je u sjećanje vratila pjesma „Dvore gradi Komadina Mujo“ Himze Polovine
Mlada glumica Emina Topalović kaže da do rada na predstavi nije znala ništa o Mujagi Komadini.
U predstavi ona je narator koji govori činjenice o njegovom životu.Topalović je istakla ulogu Mujage Komadine u razvoju obrazovanja,
U razgovoru o predstavi Nedžad Ibrahimović istaknuo je njen značaj u kontekstu kulture sjećanja na važne ljude.
Razgovoru o predstavi nisu učestvovali autor teksta Adnan Lugonić ni reditelj Dino Mustafić.
Scenografiju i kostimografiju predstave potpisuje Adisa Vatreš Selimović, scenski pokret Goran Popović, dok je kompozitor muzike Mirza Redžepagić. Glumačku postavu čine: Izudin Bajrović (k.g.), Saša Oručević, Faris Pinjo (k.g.), Emir Sejfić, Armin Filipović, Emir Spahić, Amela Kreso, Dragana Matrak Bukvić, Emina Topolović (k.g.), Jasmin Krpo i Vedran Vilogorac
Mujaga Komadina bio je Vijećnik Gradskog vijeća Mostara od 1893. godine, a gradonačelnik Mostara od 1909. do 1918., u posljednjoj deceniji austro-ugarskog perioda. Za njegovog mandata u Mostaru je izgrađeno više građevina evropskog stila i Mostar je počeo ličiti na srednjoevropske gradove.
Između ostalog je dao izgraditi džamiju u Gornjoj Drežnici, ženski mekteb u Brankovcu i trospratnicu na Glavnoj ulici, u kojoj je do rata bila smještena Skupština opštine Mostar. Zatim je 1906. dao izgraditi zgradu suda, koja je bila njegovo vlasništvo, 1912. izgrađena je gradska elektrana i na gradskim ulicama 630 lampi zamijenilo je fenjere. Godine 1913. izgrađen je Lučki most, u čijoj je neposrednoj blizini smještena škola, a koji je tadašnje Gradsko vijeće Mostara nazvalo po Komadini zbog njegovih zasluga u gradnji mosta. Sljedeće godine izgrađeno je gradsko kupatilo – Banja, 1917. izgrađen je Carinski most, zatim zgrada Gimnazije, privatna rezidencija na Stefanijinom šetalištu te niz drugih građevina.
(Mostarski.ba)

