Palestinska predstava ‘Metro Gaza’ otvara 64. MESS Festival 4.oktobra
Predstava „Metro Gaza“ režisera Hervea Loichemola, koprodukcija Švicarske i Palestine, otvara 64.Internacionalni teatarski festival MESS, koji se održava od 4. do 13. oktobra ove godine. Vizualni identitet MESS-a je također posvećen Gazi.
U Pozorištu mladih predstavljen je program ovogodišnjeg MESS-a i vizualni identitet, a upriličena je i premjera dokumentarnog filma „60 godina MESS-a“
Direktor MESS-a Nihad Kreševljaković je podsjetio da je prošle godine MESS bio platforma za umjetnike iz Ukrajine.
– Ovogodišnji izbor predstave kojom otvaramo festival je dokaz da smo dosljedni u borbi za slobodu i ljudsko dostojanstvo, a mi najbolje znamo koliko je i u vremenu ratnih užasa važno čuti glas umjetnosti. MESS ovim poručuje palestinskim umjetnicima da ih vidimo, čujemo i da podržavamo njihovu borbu – naglasio je Kreševljaković.
Inspiracija za vizualni identitet ovogodišnjeg MESS-a je Palestina, a idejni tvorac agencija „Fabrika“. Direktor agencije Bojan Hadžihalilović, je pojasnio da se na vizualu nazire silueta Palestine, sve je pustinja, samo jedan mali izdanak počinje rasti.
– Svijet kakav smo poznavali nestaje pred našim očima. Unutar postojećih granica nastaju nove…Plakat posvećen tragediji u Gazi, gdje se rađa novi pupoljak. Izdanak koji se budi, uprkos uništenju, daje nadu za budućnost i novi život – poručio je Hadžihalilović.
Tokom deset dana Festivala, publika će vidjeti ostvarenje iz 16 država od čega 11 predstava u takmičarskoj selekciji, jednu festivalsku premijeru, dok su četiri predstave u programu All Inclusive, koji se realizira u saradnji sa Goethe institutom u BiH.
Mali MESS će predstaviti tri teatarska ostvarenja i inkluzivnu plesnu radionicu za najmlađe.
Ministarstvo za kulturu i sport Kantona Sarajevu i ove godine pruža podršku MESS-u, ali, kako je kazala pomoćnica ministra Lejla Mujkić, najviše je raduje Mali MSS je su najmlađi budućnost, oni koji će sutra biti kulturni radnici, konzumenti kulture.
I ove godine MESS nastavlja sa programom Dramadžiluk, scenskim čitanjima savremenih dramskih tekstova. Ove godine će biti izvedena tri teksta te upriličen razgovor sa dramskim piscima.
Autorica filma „60 godina MESS-a“ Hana Bajrović-Čardaković je kazala da je film priča o ideji koja više od šest decenija odolijeva svim mogućim društveno-političkim promjenama i opstaje.
– Upravo zato jer je nastao na univerzalnim ljudskim vrijednostima slobode, antifašizma i borbe protiv svih društvenih anomalija. Ta priča je važna i za generacije koje dolaze – pojasnila je Bajrović-Čardaković.
Publika će imati priliku da pogleda predstave: „Drama o Mirjani i ovima oko nje“ iz BiH, „Edward II“ iz Sjeverne Makedonije i Bugarske, „Ples nije za nas“ iz Francuske i Libana, „Kroćenje goropadnice“ iz Hrvatske, „Budućnost“ iz Srbije i Slovenije, „Nevidljiva igra„ iz Njemačke, „Posjeta“ iz Albanije i Italije, „Malograđanska svadba“ iz BiH, „Petite Fille“ iz Francuske, „Stepski vuk“ iz BiH, „Najbolje dijete na svijetu“ iz Rumunije, „Tragudia I Pjesma o Edipu“ iz Italije, te „Pun mjesec“ iz Francuske, inkluzivne predstave iz BiH “Up and down“ i „Uhvati zeca“ također iz BiH.
(Fena)
Narednih dana oblačno s kišom
CZ HNK: U više od 10 sela u Konjicu pomoć još nije došla zbog ogromnih šteta na putevima
Google olakšava korisnicima da zaštite podatke u slučaju krađe mobitela
Nastavlja se čišćenje nanosa u dolini Neretve, trenutno nema posljedica po hidroelektrane
Smrčenjaci bez vode, radovi na mreži
■ Povezano
Dio kulturnog nasljeđa svijeta: 250. godina od prvog objavljivanja balade Hasanaginica
Ovogodišnji 15. dječiji teatarski festival ‘Hajde svijete, budi dijete’ počinje 7. oktobra
Dokumentarni film ‘Bolnica Al-Shifa:Zakopani zločini’ danas na Al Jazeeri Balkans
U Trebinju predstavljena izložba “Kulturna baština institucija Hercegovine u dokumentima Arhiva HNK”