Categories: BiH|Published On: 23/3/2024|

Planine u Bosni i Hercegovini/ Planina Tušnica

Tušnica je planina u jugozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, između Livanjskog i Duvanjskog polja. Prostire se na području općina Livno i Tomislavgrad.

U širem smislu brdsko-planinsko područje Tušnice, osim glavnog grebena tj. planine Tušnice, obuhvata i nešto sjeverniji greben planine Jelovače visoka 1540 metara nadmorske visine. Obje se protežu u smjeru istok-zapad, razdvojene planinskom dolinom Vučipolja (linijom uvala Rasoha-Suha draga), zatim reljefno razvedenije područje prema sjeveru, gdje se ova pobrđa nadovezuju na visoravan Krug (Krug-planina) te dalje prema planini Cincar i drugim planinama cincarske planinske grupe.

Krajnje sjeverozapadno područje Tušnice u širem smislu, ono prema južnom dijelu Šuičkog polja i sjevernom dijelu Duvanjskog polja, nosi naziv Kovač planina (najviši vrh je Orlokuk, 1323 m n.v. Najsjevernije pobrđe, ono prema Galovom polju te brdu Borova glava (1288 m) i istoimenom prijevoju koji ju odvaja od visoravni Krug, zove se Ivovik (1422 metara nadmorske visine.

Planina nije velika svojom površinom, međutim zbog svoga izdvojenog, osamljenog položaja izdvaja se u prostoru i svojom visinom dominira krajolikom.

Najviši vrh je Vitrenik 1697 metara nadmorske visine do kojeg s istočne strane, od Duvanjskog polja, vodi makadamski put. Od Vitrenika Tušnica se blago spušta na istok, te prelazi u brežuljkasto područje građeno od lapora koje se usijeca u polje i na kojemu je smješten Tomislavgrad.

Ostali najviši vrhovi na glavnom grebenu, oni prema njegovom istočnom dijelu su Vršinje 1523 metara nadmorske visine, Satulija 1305 m., Unište 1233 m.,, a na zapadnom dijelu nalaze se vrhovi Begića Kosa 1577 m.,, Pleće 1534 m., i Mala Tušnica 1397 metara. Općenito je sjeverna padina ovog grebena strmija a južna nešto položitija.



Na jugozapadnom rubu planine nalazi se Buško jezero, prema zapadu Livanjsko polje gdje teče potok Mandek.

Prema jugoistoku i istoku granicu planine tvori Duvanjsko polje.

Planina je bogata izvorima, posebno na jugozapadu uz Buško jezero i na istoku prema Duvanjskom polju.

Veći dio planine je bez šumskog pokrivača. Šume pokrivaju dijelove južne i sjeverne padine.

S vrha se pruža odličan pogled na planine Kamešnicu, Cincar, Goliju, Biokovo i Dalmatinsku Zagoru, Buško jezero, Livanjsko i Duvanjsko polje te planine oko Čvrsnice.

Podno Tušnice nalaze se sela Prisoje, Stipanići i Golinjevo. Uspon od Prisoja na vrh Tušnice traje oko 3 do 4 sata.

Tušnica je bogata nalazištima mrkog ugljena koji se kopa u rudniku još od 1888. godine.

(Mostarski.ba, dinarskogorje.com, viadinarica, klix)

Related Posts