Categories: BiH|Published On: 29/4/2023|

Ples kao sredstvo komunikacije sa svijetom

Plesačica i koreografkinja Yang Liping poručila je povodom Međunarodnog dana plesa koji se obilježava 29. aprila da je jezik tijela najinstinktivniji oblik ljudske komunikacije jer se već kao novorođenčad koristimo rukama i nogama u kretnjama nalik plesu i davno prije no što naučimo izgovarati riječi.

– Mnogo toga potiče ljude na ples. U mom rodnom gradu, baka mi je jednom rekla da je ples zahvala Suncu za toplinu i svjetlost u našem životu. Ako je žetva bila dobra, kada upoznamo nekoga koga volimo, čak i kada smo bolesni, tajanstvenim ćemo plesnim obredima možda pokušati odagnati demone bolesti – dodala je.

Kaže da je ples usko povezan s prirodom i životom te je za nju ples isto što i priroda i život jer su oni istinska bit plesa.

Plesna kultura ljudskog roda je bogata, obuhvaća zajedničku kulturu i značajke. Suštinu plesa crpimo iz promatranja prirode, života i svih živih bića koja nas okružuju. I moj narod također ima bogatu kulturu plesa koju strastveno pronosim kao naslijeđe.

Ističe da plesači i koreografi moraju pažljivije osluškivati radosti i tuge svijeta, te uz pomoć plesa zaokružiti dijalog koji imamo s prirodom i životom koji traje već hiljadama godina.

Poruku u povodu Međunarodnog dana plesa uputio je i umjetnički direktor Baleta Narodnog pozorišta Sarajevo Evegeny Gaponko koji je kazao da se na ovaj datum cijeli svijet udruženo podsjeća i ukazuje na ljepotu postojanja ove umjetnosti, kao i na značaj i dobrobiti bavljenja plesom.

– Značaj plesa datira od najranije civilizacije koristeći se kao sredstvo neverbalne komunikacije u sociološke, etničke, religijske, kulturološke svrhe. Zato danas imamo mnogo plesnih pravaca od kojih se kao najsloženiji, a ujedno i kao osnova svega izdvaja Balet – dodao je.

Mišljenja je da je ples jezik koji razumije cijeli svijet, a sposobnost izraza kroz pokret je umijeće koje spaja ljude budući da se plesom ponekad može reći više nego riječima.

Balerina, baletni pedagog i kogreografkinja Edina Papo povodom ovog dana također je kazala da je ples univerzalni jezik koji spaja ljude različitih kultura i nacionalnosti i liječi rane. Ples može biti naš najbolji prijatelj, te dati nadu u bolje sutra.

– Moj svijet je oduvijek bio ples, moj život, moje zanimanje, moja radoznalost i moja kreativnost, a balet kao vrhunac umjetnosti, je poezija duše. Sa koliko talenta, osjećajnosti, muzike i ritma u svom tijelu plesači pokreću čovječanstvo. Tu tajnu teško da ćemo otkriti. Naslijeđe akademskog baleta čuva se i širi kroz nove generacije plesača – dodala je.

Kaže da se najmanje jedno stoljeće balet vrtio oko teme romantične ljubavi, danas domet plesne umjetnosti značajno se proširio, naglašavajući da je ples pokretač, izraz mladosti i današnjice i takav će ostati i u budućnosti, saopćeno je iz Narodnog pozorišta Sarajevo.

Related Posts