Počeli Dani energetske efikasnosti Grada Mostara

89292

Foto: fena

Počeli su Dani eneretske efikasnosti Grada Mostara za 2024. godinu tokom kojih će se u Mostaru na info radionicama razmijeniti informacije i iskustva koje bi trebale pomoći u energetskog tranziciji, ali i podsjetiti na sve pozitivne primjere, prakse i projekte koje se provode u Gradu na Neretvi.

Direktorica Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle Džemila Agić kazala je kako će danas eksperti iz područja energije govoriti o onome što bi moglo biti interesantno lokalnim zajednicama u procesu energetske tranzicije.

Inače, Centar za ekologiju i energiju zajedno s Fondacijom Heinrich Booll iz Sarajeva je formirao LINK mrežu u kojoj se nalaze četiri zajednice iz Federacije i četiri iz Republike Srpske koje zajedno rade na pripremi i realizaciji aktivnosti vezane za klimatske promjene na lokalnom nivou odnosno rade zajedno na lokalnoj tranziciji.

Programska koordinatorica u Fondaciji Heinrich Boll Jasminka Bjelovac kazala je kako se pored međusobne razmjene iskustva, zajednice umrežavaju s gradovima i općinama iz regije koje su otišle u tom smislu malo dalje od BiH te da zajedno s njima apliciraju na različite EU projekte što su konkretni rezultati ovog projekta.

Istakla je kako je Mostar aktivan po pitanju građanske energije, prosumera odnosno svega što tek dolazi kod nas.

“Mostar je u određenom smislu pionir projekta solarne energije”, istakla je Bjelovac navodeći kako u Mostaru sve više solara građani ali i privredni subjekti postavljaju na krovovima.

Menadžer koordinator za energetsku efikasnost Grada Mostara Darko Knezović kazao je da kroz Dane energetske efikasnosti Grada Mostara žele podsjetiti na sve pozitivne primjere prakse, projekte koje provode u Gradu na Neretvi, ali i osvrnuti se na poteškoće na koje nailaze.

Naveo je kako je to izazovan posao jer smo svjedoci klimatskih promjena.

“Također, svjedoci smo energetske tranzicije i direktiva EU što traži od naše države i te direktive i sporazume treba u praksi i provesti. Tu mi kao članovi lokalne zajednice dolazimo do izuzetno velikih problema vezanih za usklađivanjem tih zakonskih legislativa s višim i nižim nivoima vlasti i donošenje novih zakona”, kazao je Knezović.

Istakao je kako animiraju kantonalnu Vladu da se konačno donesu dopune i izmjene Zakona o gradnji i Zakona o urbanističkom planiranju gdje bi znatno olakšali korištenje solarne energije.

“Mi imamo 2400 sati sunčanih dana godišnje što je jedan ogroman potencijal, ali imamo prepreku u zakonskim propisima. Očekujemo od HNK-a da što hitnije i donese dopunu i izmjenu Zakona o građenju i Zakona o prostornom uređenju. S tim zakonom ne bi trebali urbanističko-tehnički uslovi i ne bi trebala građevinska dozvola za solare koji se postavljaju na krovovima svojih kuća. To će biti jedan veliki doprinos jednoj ukupnoj energetskoj slici u našoj državi. Mi još uvijek oko 70 posto koristimo energiju iz neobnovljivih izvora energije što je velika opasnost “, smatra Knezović.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić kazao je kako Grad ulaže puno truda u energetsku tranziciju Mostaru, te da su u tom kontekstu pokrenuli brojne projekte.

“Zadnjih godina smo na dosta objekata, pogotovo kada su u pitanju škole, stavili neku od mjera energetske efikasnosti. Je li to solar koji će im pomoći u smanjenju troškova električne energije, ili je utopljavanje obnovom fasade, mijenjanjem otvora i sve te aktivnosti koje predviđaju ovakvi projekti”, kazao je mostarski gradonačelnik

Također, istakao je kako se stvaraju i energetske zajednice, te pokušavaju uključiti više stambene objekte u energetsku obnovu s ciljem smanjenja troškova električne energije.

Podsjetio je kako su planirali izgraditi jedan solar od 50 megawata na Pologu, te da pokušavaju motivirati i druge lokalne zajednice koje se nalaze u okruženju poput Čapljine, Ljubuškog, Posušja, Jablanice, Konjica da se udruže u jednu energetsku zajednicu gdje bi Grad Mostar taj projekt zajedno razvijao s tim lokalnim zajednicama.

Kordić je naveo kako je projekt solara završen, te da su dobili dozvolu od odnosno da su osigurali svoj prostor na mrežu, te da trenutno čekaju rasplet oko državne imovine, jer projekt solara se nalazi na državnoj imovini.

Inače, Dani energetske efikasnosti Grada Mostara održavaju se u srijedu i u četvratak u Mostaru, a do kraja godine planira se održati još nekoliko radionica s ciljem provođenja Akcijskog plana održivog upravljanja energijom i prilagođavanja klimatskim promjenama.

(Fena)

Podijeli:
Ispod clanka banner
  • Hotel Neretva: Kad se otvara mostarski Hilton?

  • Humo o mostarskoj kotlini: Bajka po kojoj koračaju minareta i jablanovi

  • Tijela dvoje tinejdžera starih 14 i 16 godina pronađena u garaži u Srbiji

  • Islamski centar u Maljevcu – projekt koji spaja Bošnjake iz Hrvatske, BiH i Evrope

  • Prva tri taoca koje je Hamas oslobodio stigla na izraelsku teritoriju

SB Banner 1

■ Povezano

  • Hotel Neretva: Kad se otvara mostarski Hilton?

  • Životna priča Senada Šantića: Živio u Švedskoj i Americi, vratio se u Mostar i otvorio nekoliko firmi

  • Imunizacija protiv HPV-a u ponedjeljak u Mostaru

  • VIDEO/ Selmir Pidro: Čast i privilegija mi je nositi dres Rođenih