Categories: Aktuelno u Mostaru, Budi u Centru, Mostar|Published On: 29/6/2024|

Počelo obilježavanje 31.godišnjice deblokade Mostara

Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na mostarskim Šehitlucima večeras je započelo obilježavanje 31.godišnjice deblokade Mostara i pogibije legendarnog komandanta, brigadnog generala Midhada Hujdura Hujke

Nakon Šehitluka u Centru za kulturu Mostar je okviru obilježavanja ove važne godišnjice priređena izložba „Midhad Hujdur Hujka- Heroj oslobodilačkog rata“, a tom događaju je prisustvovala i porodica legendarnog komandanta, supruga Ramiza, kćerke Elvina,Enita i Edita te unuk Danin, kao i drugi članovi, brojni bivši saborci i građani Mostara, piše Dnevni avaz

Jedan od svjedoka tog vremena, ratni komandant Esad Humo, koji je u vrijeme deblokade bio Hujkin zamjenik podsjetio je na to da je tada Mostar bio u opsadi , u potpunom okruženju, bez hrane i vode, pod ogromnim pritiskom i vojnim i humanitarnim. Broj civila, žena i djece, kazao je, svakodnevno se uvećavao progonima iz dijela grada koji se brutalno etnički čistio.

-Jednostavno nismo imali drugog izbora nego da krenemo u pravcu proboja iz okruženja i spajanjem sa slobodnom teritorijom na sjeveru…. Za planiranje operacije su zaduženi vrsni oficiri Miralem Jugo, Dragan Malkoč i Šerif Špago -rekao je Humo.

Ta, jedna od najsloženijih i najsudbonosnijih bitaka, kako je naveo, koje je Armija R BiH vodila na ovim prostorima počela je u zoru, 30.juna 1993.godine, kada je 41.motorizovana brigada Slavna, rukovodeći pridodanim jedinicama, simultano počela

napad na Sjeverni logor, Raštane i bjelopoljsku kotlinu.

– Onakav kakav jeste, Mito uzima učešće i mimo svih vojničkih pravila kao komandant brigade učestvuje u direktnim borbama, gdje nažalost gubi život i vječno ulazi u legendu Mostara i BiH -naglasio je Humo.

Ratni komandant, Šerif Špago napomenuo je da operacija deblokade Mostara, oslobađanja Sjevernog logora, Raštana i bjelopoljske kotline bila izuzetno uspješna koju su izvodile 41. motorizovana brigada i druge jedinice Četvrtog korpusa koje su u kao što je bataljon Šargan, bataljon Nevesinje i druge.

– Jedna od najuspješnijih operacija na području BiH kada su praktično sve ove jedinice iz okruženja izvršile proboj i oslobodile jedan od objekata koji je vrlo teško osvojiti bez tenkova i artiljerije, a to je Sjeverni logor, a onda u brzoj akciji uz pomoć patriota iz Vrapčića i Bijelog Polja osloboditi cijelu bjelopoljsku kotlinu i praktično otvoriti prozor Mostaru prema sjeveru i kasnije mogućnost da dobijemo pomoć u hrani i municiji od jedinica Šestog korpusa , Generalštaba i civilnih struktura vlasti – rekao je Špago.

Foto: Dnevni avaz

Posebno je ukazao na to da su te borbe vodili komandant Hujka, koji je direktno vodio jedinicu na Sjeverni logor, kao i da je praktično sav komandni kadar bio na čelu svojih jedinica. Nezaobilazna je, naveo je, uloga komandanta nevesinjskog bataljona, rahmetli Miralema Juge, ali i načelnika štaba 41.motorizovane brigade, Dragana Malkoča, kao i komandanta Četvrtog korpusa Arifa Pašalića i njegovih najbližih saradnika u pripremi i uspješnom vođenju vojne operacije.

Također, prikazan je i materijal s pres-konferencije održane 29.juna 1993.godine na kojoj su se obratili Hujka i Pašalić.

Kompletan tekst je na linku

Related Posts