Poskupljenje neizbježno: BiH ne prijeti nestašica jaja za Uskrs

Nestašica jaja nije problem samo u Europi već i u SAD-u, gdje su pojedini trgovci morali uvesti ograničenja kupnje po osobi.
Američko ministarstvo poljoprivrede predviđa daljnji rast cijena jaja od 41,1% tijekom 2025. godine, prenosi Večernji list.
Širenje ptičje gripe u Europi i šire, uključujući SAD, uzrokuje ozbiljne poremećaje u sektoru peradarstva. Ova bolest, prisutna od 2022., nastavlja izazivati probleme u Italiji, Poljskoj, Francuskoj, Portugalu, Njemačkoj, Velikoj Britaniji i drugim zemljama.
Očekuje se da će se nedostatak jaja na tržištu EU-a dodatno osjetiti uoči Uskrsa. Statistički podaci Eurostata pokazuju kako je u januaru 2025. u odnosu na januaru 2024. veleprodajna cijena jaja u Belgiji porasla 7,9%, dok je na mjesečnom nivou, u odnosu na decembar 2024., povećana za čak 15,6%.
U drugim zemljama također su zabilježeni značajni skokovi cijena – u Nizozemskoj 15,3%, Poljskoj 12,3%, Francuskoj 2,4%, Španiji 3,3% itd. Prosječna cijena jaja u EU u januaru je iznosila 249,59 eura za 100 kg, što je porast od 10,3% u odnosu na godinu prije i 5,4% u usporedbi s decembrom 2024.
“Ptičja gripa u EU rezultirala je usmrćivanjem gotovo više desetaka miliona kokoši nesilica tokom 2023. (10 miliona kokoši godišnje snese oko 3 milijarde jaja), a krajem ljeta i početkom jeseni prošle godine došlo je do nove epidemije. Usmrćivanje peradi jedini je način borbe protiv ove bolesti. Zbog toga postoji opravdan strah od nestašice jaja na tržištu EU-a, osobito tokom razdoblja povećane potražnje u vrijeme Uskrsa”, kazao je za Večernji list Marko Brajević, direktor firme Perfa Ovo, koja se bavi prodajom svježih jaja.
“Nestašica jaja nije problem samo u Europi već i u SAD-u, gdje su pojedini trgovci morali uvesti ograničenja kupnje po osobi. Američko ministarstvo poljoprivrede predviđa daljnji rast cijena jaja od 41,1% tokom 2025. – U nekim dijelovima SAD-a, poput New Yorka, veleprodajna cijena velikih jaja porasla je na 7,24 dolara, a u Kaliforniji na 8,35 dolara po pakiranju od 12 komada”, kaže Brajević.
A kakvo je stanje kod nas, posebno imajući u vidu da se približava Uskrs i za katolike i pravoslavce i kad potražnja za jajima enormno raste.
Peradari iz BiH kažu kako će jaja biti u dovoljnim količinama za predstojeće blagdane, ali ističu da građane nakon toga očekuju više cijene ove namirnice za više od 10%. Predrag Miličić, predsjednik Zajednice peradara RS-a, koji je ujedno i direktor poduzeća Agreks iz Donjeg Žabara, rekao je da u BiH trenutno ima dovoljno konzumnih jaja i da iako ove godine Uskrs i katolicima i pravoslavcima pada na isti dan.
“BiH ima dovoljne količine jaja za opskrbu građana za blagdane koji su pred nama”, kazao je za Nezavisne Miličić.
Kako je rekao, u ovoj je godini došlo do poskupljenja gotovo svih inputa.
“Došlo je do viših cijena električne energije, došlo je poskupljenja sirovina, kao i do rasta plaća – kazao je Miličić te dodao da će, kako bi proizvođači mogli pozitivno poslovati, morati korigirati cijene. Kako je rekao, BiH trenutno ima najpovoljnija jaja u regiji, gdje se cijena kreće od 2,50 do 3,50 KM za 10 komada. – U nekom idućem razdoblju, sigurno poslije blagdana, možemo očekivati više cijene konzumnih jaja, sigurno i iznad 10%”, kazao je Miličić.
ŽIVOT SVE SKUPLJI
U odnosu na prošlu godinu poskupjela su i čokoladna jaja. Cijene uskrsnih čokoladnih jaja u Italiji ove godine porasle su za najmanje 30% zbog porasta svjetskih cijena kakaa i krize maslaca, saopćila je potrošačka grupa Codacons.
Čokoladna jaja za djecu poskupjela su za 33%, a ona visoke kvalitete stoje i do 40% više ove godine. Dodaje se da je zabilježeno povećanje cijena od oko 20% za tradicionalnu talijansku “colombu”, odnosno uskrsni kolač mira. Iako, prema najavama, jaja do Uskrsa neće poskupjeti, ipak ćemo zbog poskupljenja ostale hrane imati najskuplju uskrsnu košaricu do sada.
Cijene hrane u BiH u konstantnom su rastu.
Veće su i plaće, ali one ne prate rast troškova života. Razina cijena u januaru 2025. u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša je za 3,3%. Hrana i bezalkoholni napici poskupjeli su za čak 6,3% u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok su u odnosu na decembar cijene veće za 2,2%.
Na desetogodišnjoj razini cijene su povećane od 100 do 400%. Vrećice su sve manje i praznije, pa će i uskrsna trpeza biti skuplja i skromnija nego prije.
Minimalni troškovi četveročlane porodice za februar iznosili su 3157,40 KM, od čega samo na hranu otpada 1408,50 KM.
(Mostarski.ba)
Na današnji dan rođen fudbaler Muhamed Mujić
Muftija Dedović: Vakuf – stub slobode, dostojanstva i razvoja Zajednice
Četvrtina ministara u Vladi Kantona Sarajevo je uhapšena, ko je sljedeći?
Big Bang, najveći slovenački trgovac elektronikom, stigao u Mostar
Mostarsko proljeće: Odgođene predstava i izložba zbog Dana žalosti