Potrebne hitne reforme u cilju jačanja sistema krivičnog pravosuđa
Hitno su potrebne reforme u cilju jačanja sistema krivičnog pravosuđa, otklanjanja sistemskih manjkavosti i zaštite temeljnih prava, istakli su učesnici dvodnevne međunarodne naučne konferencije pod nazivom “Izazovi i perspektive krivičnog zakonodavstva i pravde”, završene u petak u Mostaru.
Pravni fakultet Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i naukei Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, organizirao je ovu konferenciju povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.
Konferencija je stvorila platformu za razgovor između stručnjaka pravne struke, pripadnika akademske zajednice i kreatora politika o hitnim problemima prisutnim u efikasnom ostvarenju pravde.
Kroz detaljne razgovore, učesnici Konferencije ustanovili su nedostatke u krivičnim propisima i izazove u njihovoj primjeni, te dali podsticaj provođenju reformi uz primjenu ciljanih rješenja, zasnovanih na znanstvenoj analizi, saopćila je Misija OSCE-a u BiH.
“Aktivnosti poput ove imaju presudan značaj u prevladavanju trajnih izazova prisutnih u radu na predmetima organiziranog kriminala i korupcije, i procesuiranju odgovornih za zlodjela iz prošlosti, dok istovremeno osiguravaju zaštitu prava ugroženih grupa i pristup pravdi za sve”, izjavio je Meris Mušanović, službenik za pravna pitanja Misije OSCE-a u BiH.
Istakao je i važnost podrške akademske zajednice unapređenju sistema krivičnog pravosuđa kroz istraživački rad, inovacije i donošenje politika rada na osnovu raspoloživih informacija.
“Doprinos akademske zajednice ne ogleda se samo u teoretskom razumijevanju krivičnopravnih pitanja, već i u njihovoj primjeni u praksi, što pozitivno djeluje na radni učinak pravosuđa”, dodao je.
Amra Jašarbegović, dekanica Pravnog fakulteta naglasila je značaj konferencije za prevladavanje aktuelnih izazova i daljnji napredak.
Kako kaže, Konferencija bi trebala ukazati na oblasti koje zahtijevaju daljnje unapređenje ili reformu, a sve u cilju osiguravanja efikasnog i efektivnog procesuiranja složenih krivičnih djela, s jedne strane, i zaštite osnovnih prava i sloboda, s druge strane, u isto vrijeme poštujući osnovne standarde nezavisnosti, nepristranosti i profesionalnosti.
Misija OSCE-a u BiH nastavit će se zalagati za politike kojima se jača nezavisnost institucija, te otklanjaju sumnje građana u pravednost, transparentnost i efikasno ostvarenje pravde, navodi se u saopćenju.
(Mostarski.ba)
Održana konstituirajuća sjednica Savjeta Fondacije “Olimpijada znanja”
Jablanica: Uskoro humanitarni turnir tajlandskog boksa
Predsjednik Gradskog vijeća Mostara održao sastatak sa ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini
BH Telecom donirao 1,5 milion KM za područja pogođena poplavama
Samo tri dionice Koridora 5C u FBiH ostaju izvan izgradnje, evo koje su
■ Povezano
Predsjednik Gradskog vijeća Mostara održao sastatak sa ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini
Stipendiju Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK dobio 991 student
Ministar Šuta za RGM: Budžet je stabilan, nastojimo trošiti ono što imamo
Poziv malim iznajmljivačima na području Mostara